Pärnu džässiküllane reede

25. juuli 2007

Tore on tõdeda, et jazzihuvilisi leidub Pärnus palju. Oleks aga veel kuulajasõbralikum, kui niigi harvad jazzikontserdid ei satuks ühele ajale, leiab Marge Lumisalu.

Pärnu džässisõbrad olid 20. juulil tõsise valiku ees: kui muidu kuuleb Pärnus jazz’i suhteliselt harva, siis möödunud reedel oli valida lausa kolme kontserdi vahel.

Pärnu jatsuelamused toob teieni Marge Lumisalu.

Pärnu mudaravila hoovis astus Eesti Kontserdi korraldatud džässiõhtul üles Gerli Padar koos muusikute Tõnu ja Marko Naissoo ning Taavo Remmeliga. Kava kandis pealkirja „Muusikal džässis” ja sellest lähtuvalt sai kuulda tuntud muusikalihitte veidi jazz’ilikus võtmes. Särav Gerli Padar võlus publikut oma vahetu olemise ja läbitunnetatud esitusega.

Eriti hästi tulid välja lood, mis pärinesid muusikalist “Chess” (teatavasti mängib Gerli Padar Vanemuises etenduvas “Chessis” ühte peaosalist). Need lood olid esitatud tõelise sisemise põlemise ja jõuga. Mõne teise pala puhul häiris pisut noodipuldist laulusõnade piilumine.

Muusikalises mõttes ei kahtle aga Gerli Padari andekuses vist enam ammu keegi. Väga laiaulatuslikku võimast häält ja sisemist jõudu omav lauljatar on erinevates stiilides ja koosseisudes lauldes oma headust korduvalt tõestanud ja saanud alati hiilgavalt hakkama.

Mudaravila huvitava eksterjööriga hoovis toimunud kontsert oli ootustele vastavalt kõrgetasemeline ja meeleolukas, tempokamad ja vallatumad lood vaheldusid mõtlikumate ning südamesse minevate ballaadidega. Ka pillimeestele anti küllalt võimalusi oma meisterlike oskuste demonstreerimiseks, kuulda sai isegi üht instrumentaalpala.

Teine võimalus nautida tasemel džässi oli Jazz Café igareedesel terrassikontserdil, kus seekord esines Kadri Voorand koos koolikaaslastega muusikaakadeemiast – Virgo Sillamaa kitarril ja Mingo Rajandi kontrabassil. Huvitav oli kuulata noort lauljatari teistsuguses miljöös ja teiste pillimeestega. Kui eelmisel nädalal oli Voorandi kontsert Ammende aias, kus publik kuulis ja kuulas iga pisematki heli, mis lavalt tuli, siis kohvikuterrassil esinedes tuleb paratamatult leppida jutusumina, nõudeklirina ja mööduvate autode mürinaga. Muusikud ei lasknud end aga segajatest häirida ja tegid oma tööd väga professionaalselt.

Trio Voorand-Rajandi-Sillamaa esinemine kestis Jazz Cafés õnneks kuni kella üheteistkümneni, nii et “settide” vaheajal oli võimalik jõuda ka Endla teatri jazz’iõhtule.
Seal astus üles Pärnu muusikakooli seenioride sekstett koosseisus Margus Allmann (kornet), Allan Mänd (tromboon), Arvi Sommer (metsasarv), Sander Udikas (saksofon), Andres Kokk (tuuba) ja Rauno Pella (trummid). Ka sealne muusikute seltskond suutis pakkuda tasemel džässi, kuigi kuulajaskond oli eeltoodutega võrreldes märksa väiksem.

Jääb üle tõdeda, et jazz’ihuvilisi Pärnus õnneks leidub ja et ka ühel õhtul on võimalik mitmest heast kontserdist osa saada. Siiski oleks veidi kuulajasõbralikum, kui niigi harvad džässikontserdid ei satuks ühele ajale.