Pärnu Postimees:Publikust tulvil hiirvaikne džässiõhtu

27. november 2008

Endla džässiklubis Helin-Mari Arderi kontserdil juhtus ime, kirjutab Marge Lumisalu.

Viimasel Pärnu Endla džässiklubi kontserdil 14. novembril juhtus ime. Kaks tundi ainult eestikeelseid, peamiselt mahedaid sambasid-bossasid laulnud Helin-Mari Arder oma kvartetiga köitis kuulajaid sedavõrd, et korraldaja Ülle Jantsongi pidi tõdema: nii vaikset džässiõhtut pole Endlas varem olnud.

Marge Lumisalu vahendab muljeid.

Vähem kui kuu aega tagasi manala teed läinud helilooja ning instrumentalisti Kustas Kikerpuu auks korraldatud kontserttuur oli Helin-Mari Arderile esimene suurem ülesastumine pärast septembri lõpus ilmavalgust näinud tütre sündi. Peale Pärnu astus ta sama kavaga üles Viljandis, Tartus ja Tallinnas.

Paistab, et emakssaamine on Arderile mõjunud ainult positiivselt. Tema sametises hääles ja sugestiivses esituses võis tabada uusi tundevarjundeid, välimus oli suisa kadestamisväärne.

Endla kohvik oli tavapäraselt džässihuvilisi pilgeni täis, nii et veidi hiljem tulnud pidid leppima seisukohaga või toetama end sõprade põlvedele. Viimast kasutasid julgelt poole kontserdi pealt kohvikusse ilmunud Pärnu kunstinoorte seltskond, käitudes meeldiva üllatusena üsna vaoshoitult.

Arderi kvartett koosseisus Mart Soo kitarril, Teet Raik trompetil ja flüügelhornil ning Ara Yaralyan kontrabassil pakkus kontserdil huvitavaid ja maitsekaid töötlusi Kikerpuu omaaegsetest poplugudest. Ühtmoodi lummasid nii tuntud meloodiad kui vähemkuuldud laulud.

Lauljatari sõnul seob teda ja ka teisi bändiliikmeid Kustas Kikerpuuga Otsa-kooli aeg, mil Kikerpuu oli Arderile ja Teet Raik`ile õppejõuks ja läviti päris tihedalt. Kikerpuu lauludes hindab Arder kauneid meloodiaid ja sisukaid tekste, millest inspireerituna sünnivad solistil lugudest omad seaded, mis omakorda saavad lõpliku kuju alles koos ansamblikaaslastega koos musitseerides.

Reedesel kontserdil oli tunda, et esitatud lood olid muusikutele erilise tähendusega. Eriti sümboolne ja mõjus oli kava lõpulugu „Päike ikka paistma jääb“. Arderi suurepärane sõnumiedastamisoskus oli äärmiselt nauditav, samuti võlus lauljatar oma sujuva marakamänguga. Teet Raiki trompetisoolod olid kohati küll tagasihoidlikud, kuid üldjoontes oli tegu väga meeldiva, et mitte öelda suisa mediteeriva hilisõhtuse muusikalise koosviibimisega. Jääb üle loota, et muusikutel tekib võimalus esitatud materjal lähiajal ka plaadile salvestada.

Džässiõhtud Endla Teatrikohvikus toimuvad kaks korda kuus reedeti. Kontserte toetab Eesti Jazzliit. Järgmine kontsert tuleb 28. novembril, mil džässile vahelduseks kuuleb etnomuusikat eesti-ukraina kollektiivilt Svjata Vatra.

Artikkel ilmus Pärnu Postimehes.