Paiskub surroundenergiat!

25. oktoober 2005

Esmakordselt esinesid Kimmo Pohjonen, Trey Gunn, Pat Mastelotto ja Robert Fripp ühes programmis koos 1999.aastal Texases, Austinis.

Esmaspäeval, 7.novembril ühendavad Rock Cafés jõud Soome ja Texase muusikud. See on Jazzkaare Ultra Jazz festivali kõige erilisema energiaga kontsert. Topeltduos KTU esinevad Kimmo Pohjonen ja Samuli Kosminen projektist Kluster ning Pat Mastelotto ja Trey Gunn ansamblist King Crimson.

Esmakordselt esinesid Kimmo Pohjonen, Trey Gunn, Pat Mastelotto ja Robert Fripp ühes programmis koos 1999.aastal Texases, Austinis. Aegu hiljem, kui Trey Gunn ja Pat Mastelotto kuulasid albumit Kluster, kus mängis ka Samuli Kosminen, sattusid nad suurde vaimustusse soome muusikute müstilisest loovenergiast. See oli üpriski sarnane nende endi taotlusega avardada muusika kujutluspiire. Otsustatigi ühendada jõud ja proovida, milliseid võimalusi pakub kahe duo koostöö. Ansambli esimene kontsert toimus 2004.aastal Helsingis ja seejärel Jaapanis. Salvestised neilt kontsertidelt kõlavad ka ansambli värskel heliplaadil 8 Armed Monkey www.rockadillo.fi, mis ilmus samaaegselt Euroopas, Ameerikas ja Jaapanis. 2005.aasta KTU kontsertide seas olid eriti menukad esinemised Moersi festivalil Saksamaal ja Portugali Sinesi festivalil FMM, kus neid kuulas 7000 inimest – see on festivali ajaloos rekordiline ühe kontserdi külastajate arv.
Väga kiitvad arvustused on ilmunud ka 3.novembril toimunud Moskva kontserdi kohta. Loe siit. Rohkesti infot muusikute kohta leiab ka 5.novembri Eesti Päevalehe Laupäevalisast.

Trey Gunn – Warr kitarr. Kui ta 1994 kutsuti ansamblisse King Crimson, siis aitas ta leida õige rakenduse uuele 10-keelsele klaveri ulatusega kitarrile, mille konstrueeris Mark Warr. Koos salvestati 17 CD-d, kaks DVD ja anti sadu kontserte. Koosseisuga Belew, Fripp, Gunn ja Mastelotto jäi viimaseks CD-ks The Power to Believe (Sanctuary Records). 2004.aastal lahkus ta ansamblist ja hakkas tegelema oma multi-media firmaga ning asutas performancegruppi Quodia, millega nad on edukaid etendusi andnud nii Põhja- kui Lõuna-Ameerikas. Trey Gunn jätkab ka sooloplaatide salvestamist, omanimelisi on tal kaheksa.

Pat Mastelotto – löökpillid. Ta tähelend algas ansamblist Mister Mister, mille teine album ületas miljoni müüginumbrid ja sisaldas kaks nr.1 hitlugu. Järgnes stuudiotöö selliste kuulsustega nagu Al Jarreau, Pointer Sisters, Kenny Loggins, Patti Labelle, Eddie Money, XTC, Jude Cole jt. 90-nendate aastate alguses esines ja salvestas Mastelotto ansamblitega Rembrandts, Robyn Hitchcock, The Sugercubes jt. 1993. aastal ühines Pat Sylvian/Frippi bandiga, kust viis 1994.aastal tee juba edasi King Crimsoni ridadesse. Seda perioodi meenutavad tosin CD-d ja kaks DVD-d. Uuel aastatuhandel on Mastelotto olnud hõivatud arvukates duodes, millest üks menukamaid on TU koos Trey Gunniga.

Samuli Kosminen (elektroonilised löökpillid) on koostööd teinud paljud Soome uue põlvkonna rock, pop, jazz ja elektroonilise muusika artistidega nagu Nu Spirit Helsinki, Pepe Deluxe, Fat Beat Sound System, Emiliana Torrini jt. Viimasel ajal on ta keskendudnud koostööprojektidele Kimmo Pohjoneniga ja Islandi ansambliga Múm. Koostöö Kimmoga algas aastal 2001 duos Kluster. Koos komponeerisid nad muusika ühisprojektile Uniko, mida esitati ja salvestati koos maailmakuulsa Kronos kvartetiga. Kosminen sämplib Pohjoneni akordioni häält löökpillilikul moel lisades arvukalt heliefekte.

Kimmo Pohjonen’i missioon on laiendada oma instrumendi väljendusvõimalusi. Eksperimenteerides on ta avastanud aina uusi heliavarusi. Alates kümnendast eluaastast on Pohjonen esitanud ja salvestanud rock-, folk-, teatri-, tantsu- ja avangardmuusikat klassikat ja improvisatsioonilist muusikat. Tema akordionit võib kuulda ligi seitsmekümnel albumil. Kimmo Pohjonen on pälvinud arvukalt jazzi ja rahvamuusika auhindu. Paar nädalat tagasi esitati ta BBC Radio 3 Global awards nominendiks.
Tema debüütalbumi Kielo muusikat on kasutatud Hollandi, Soome ja Austraalia balletiendustes. Kimmo Pohjoneni kontsertide graafik muutub aina tihedamaks, ta annab soolokontserte, osaleb multimeedia projektides, duokontsertidel esineb ta koos prantsuse trummar Eric Echampardiga või Samuli Kosmineniga. Nende Kluster duo on koos maailmakuulsa Kronos kvartetiga esinenud mitmel pool maailmas, sellest on teinud Soome ja Austria televisioon teinud ka salvestuse.