Pat Methenyl tihe rahvusvaheline suvi

01. juuli 2003

15 Grammyga pärjatud kitarrist Pat Metheny on Artist in Residence koguni viiel Euroopa suurimal jazzfestivalil, kus ta esineb eelkõige koos kohalike muusikutega.

Läbi aegade ühe mitmekülgsema jazzkitarristi Pat Metheny järgmised kuud kulgevad väga kiires tempos ja rahvusvahelises seltskonnas, sest ta on oodatud üheks põhiesinejaks viiele suurimale jazzifestivalile Euroopas.

Metheny täidab Artist in Residence kohuseid North Sea Jazzil Hollandis, Vienne festivalil Prantsusmaal, Ravenna jazzipäevadel Itaalias, Vitoria festivalil Hispaanias ja Jazz Baltical Kielis Saksamaal.
Esinemised viivad teda laval kokku enam kui saja tuntud jazzmuusikuga. Nende hulgas on Esbjörn Svensson trio, Enrico Rava kvartett, Kepa Junkera ja Txalaparta, Han Bennick, Andy Sheppard, Daniel Humair, Prantsuse rahvuslik jazzorkester, Hollandi Metropole Orkester, Carlos Benavent, Jesse Van Ruller, Michael Brecker, Christian McBride, Rita Marcotulli, Till Bronner jpt.

Ainus, mida Metheny festivalide korraldajatelt enda sõnutsi palus, oli võimalus mängida kohalike muusikutega. Ta tõdeb, et kohalikud suurepärased interpreedid ei saa sugugi sellise tähelepanu osaliseks kui rahvusvahelised nimed, ehkki ka nemad on selle välja teeninud.
“Mul on olnud õnne reisida muusikuna mööda maailma suurema osa oma elust. Aastate jooksul on õnnestunud kuulda ja kohtuda väga kõrgel tasemel muusikutega, keda tuntakse küll kodumaal, kuid kes ei pruugi olla nii tuntud välismaal. Tahtsin pühendada aega, et arendada koostöösuhteid inimestega, kellega olen kohtunud ning alustada koostööd ka nendega, keda väga imetlen, kuid siiani pole juhust olnud ühes mängida,” räägib Metheny.

Juulikuistel Euroopa-kontsertidel kõlab enamjaolt muusika Metheny lugude kogumikust. Valiku langetasid muusikud, kellega ta lähenädalatel koos lava hakkab jagama. Turnee raames juhendab kitarrist ka workshope, mida korraldab rahvusvaheline jazziõpetajate ühendus International Association of Jazz Educators.

Septembris jätkab Metheny Norras. Koos Trondheimi jazzorkestriga esitatakse tema lugusid, mille seaded just sellele koosseisule pärinevad hinnatud norra arranzheerija Erlend Skommsvolli sulest. Kodumaal Ameerikas jõuab ta tänavu sügisel veel anda kontserte koos bassist Christian McBride´i ja trummar Antonio Sancheziga.

Kiire esinemistempo kiuste on 49aastane kitarrist jõudnud tänavu salvestada koguni kaks plaati. Kevadel ilmus koostööst poola jazzi- ja folgilauljatari Anna Maria Jopekiga ning noorte poola jazzmuusikutega “Upojenie”. Lisaks kriitikute ülistustele muutus see vaid mõne kuuga tõeliseks müügihitiks – 100 000 eksemplari müük tüüris plaadi läbi aegade üheks edukamaks jazziplaadiks Poolas. “Poola on olnud minu jaoks eriline alates 1985. aastast, mil käisin seal esimest korda,” meenutab Metheny. “See maa on täis erilisi muusikuid ja publikut, kes on üks mõistvamaid ja pühendunumaid terves maailmas.”
Teine plaat kannab pealkirja “One Quiet Night”. Tegemist on Metheny sooloplaadiga, mis jõudis Billboardi Jazzi edetabelis kohe esimeseks. Uut salvestist on Pat Metheny grupilt oodata juba järgmisel aastal.