Peedu Kass ja Liina Saar edukad Sony Jazz Stage konkursil

05. märts 2006

Nädalavahetusel Riias toimunud rahvusvahelisel Stony Jazz Stage konkursil võitis bassistide kategoorias Peedu Kass ja lauljatest tõusis 3. kohale Liina Saar.

Eesti noored jazzmuusikud Peedu Kass ja Liina Saar esinesid väga hästi Riias rahvusvahelisel konkursil Sony Jazz Stage.

3.-4. märtisini toimus Riias rahvusvaheline noorte jazzmuusikute konkurss Sony Jazz Stage. Osales 31 kuni 30aastast muusikut, kellest lõppvooru jõudsid 6 bassisti ja 5 vokalisti Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest. Võistlejaid hindas festivalide korraldajatest koosnev rahvusvaheline žürii, kus lisaks võistlejamaade esindajatele osales ka mainekas lauljatar Mandy Gaines USA-st. Võitjad pälvisid rahalise preemia ja võimaluse esineda erinevatel festivalidel.

Noorte bassistide tase oli erakordselt kõrge – särava repertuaari, virtuoossuse ja karismaatilisusega pälvisid kõik kuus muusikut publiku tormilise aplausi.

Bassistide seas osutus võitjaks Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooli 1. kursuse tudeng Peedu Kass (juhendaja Toivo Unt). Vajalikke võidupunkte tõid nõudlik repertuaar (Esjbörn Svensson, Chick Corea), mida ta esitas väga musikaalselt ja virtuooselt. Ainsana mängis ta mõlemat instrumenti – bassikitarri ja kontrabassi.

2. koha pälvis leedu basskitarrist Domantas Aleksa, kes oli laval väga artistlik ja kindel. Soolona esitatud Louis Bonfa loos Manha de Carneval demonstreeris ta mitmekülgselt oma tehnilist pagasit. Aleksa on tuntud mitmest ansamblist, ka popgrupist Skamp.

3. koha pälvis Klaipeda ülikooli muusikaosakonna lõpetanud Paulis Stonkus.

Publiku lemmikuks osutus läti basskitarrist Roberts Rasa. Temagi teeb koostööd popartistidega.

Lauljatest pälvis 1. koha Moskvas ja Riias laulmist õppunud Julija Zakirova, kelle hingestatud idamaise rahvalaulu esitus ja artistlikkus võlusid zhüriid. 2. koha pälvis soomlanna Noora Pohjola, kelle improvisatsioonid oli kõige stiilsemad.

Kolmandaks laulis end meie Muusika- ja Teatriakadeemia jazziosakonna 2. kursuse tudeng Liina Saar (juhendaja Mare Väljataga). Esinejaid saatis Läti jazzitippudest koosnev Sony Jazz Band, kellega esinejad said võistluspäeva teha ühe proovi.

Eesti noortele on see suur tunnustus, eriti Peedu Kassile, kelle kõik konkurendid olid juba kogenud ansamblimängijad. Peedu Kass hakkas bassikitarri mängima neli aastat tagasi võttes eratunde Margus Minni juures. Poolteist aastat tagasi lisandus kontrabass, mida talle enne muusikakooli astumist õpetas Taavo Remmel. Peedu Kass on õppinud aasta semiootikat Tartu Ülikoolis ja praegu õpib äsja 20 aastaseks saanud noormees Georg Otsa nimelises Muusikakoolis.

Sony Jazz Stage konkursi võitjatest on Jazzkaarel esinenud Intars Buzulis (võitis 2005. aastal ka Jurmala konkursi), Ieva Kerevica ja Kristina Jatautaite.

Tänavusel Jazzkaarel esineb kahe kontserdiga Sony Stage 2005 võitja, hulga mitmesuguseid võite noppinud leedu lauljatar Vita Rusaityte ja mullu samal võistlusel teiseks jäänud Sofia Rubina.