Piret Rohusaare maalinäitus on inspireeritud jazzist

24. juuni 2008

Kuni 31. juulini on Muhus Koguva Kunstitallis avatud maalikunstnik Piret Rohusaare näitus, kus peateemaks on värvid, vein, jazz ja armastus.

Kuni 31. juulini on Muhus Koguva Kunstitallis avatud maalikunstnik Piret Rohusaare näitus, kus peateemaks on värvid, vein, džäss ja armastus.

Piret Rohusaar (1961) on maalikunstnikuna jõuline ja spontaanne. Ta on võimeline materialiseerima meeleoluhetki ja jäädvustama elamusi, mis tulevad kingitustena siis, kui loobume igapäevaelu ratsionaalsest piiritletusest ja lubame enda juurde tulla muusikal, väga heal veinil armsate sõprade ringis või lihtsalt rõõmul kellegi olulise lähedusest. Piret on aidanud paljusid mahajäetud loomi varjupaikadest endale uue kodu leida ja tegeleb ka täna lastega, kes vajavad tavalisest hoopis rohkem hoolt, tähelepanu ja armastust.

Ent pühendumus ja võime tunda siirast armastust paistab ka tema maalidest. Kirkad spontaansed värvikooslused ja vahenditu skitseeriv pintslitöö, elurõõmsad intensiivsed pahtlitõmbed ja vahel ka üsna kornilised fraktuurid Pireti maalidel on sinna jõudes läbinud pika tee Pariisi koolkonna maalijate lõuenditelt Pallase maalijate südameisse ja varjunud kõige hullematel okupatsiooniaastatel kunstnike kodudes.

Siis juba, kui ajad paranesid rändasid need oskused ja tunnetus Tallinna Kunstiakadeemia maaliõpetajate Priit Põldroosi ja Tiit Pääsukese ning mõnede teistegi maalijate, näiteks Peeter Mudisti maalide kaudu nende mitmete otseste ja kaudsete õpilaste maalidele. See kõikjal maailmas ka täna ikka veel väga armastatud ja emotsionaalselt üldmõistetav käsitlus maalikunstist võlub eelkõige oma vahenditusega.

Kunstnik rõhutab mõnd meeleolu või detaili, toob esile midagi, mis teda ennast sügavalt puudutab ning suudab luua intensiivselt meelelise atmosfääri. Maalija mõnusalt vaba suhe värvide ja faktuuridega meenutabki kõige enam lahedaid jazzilikke interpretatsioone teemal, mis loodi juba kusagil kahekümnenda sajandi algusaastail – Ameerika mustade muusikute mängukohtades ja jälle Pariisis.

Oma veinimaalidel on Piret kujutanud õilsaid veine nagu elusolendeid hurmavate rooside seltkonnas. Elava veini aroom ja maitsebukett on üürikesed ja kaduvad nagu muusika lummus. Jääb vaid maalitud elamus, mis veini- ja jazzimaalidel elustub.

Info vahendas Juta Kivimäe