Põhjamaine pidu

23. aprill 2008

Islandil on palju häid ansambleid, üks neist on kahtlemata päikseline funkbänd Jaguar, mis on islandi plaadiauhindade jagamisel noppinud hulga auhindu. Eestis antakse kontsert koos The Dynamite Vikingsiga.

Jaguar
The Dynamite Vikings
24. aprillil kell 21.00 Pirita Lillepaviljonis

Islandil on palju häid ansambleid, üks neist on kahtlemata päikseline funkbänd Jaguar, mis on islandi plaadiauhindade jagamisel noppinud hulga auhindu. Ansambel on kontserte andnud mitte üksnes saareriigis vaid ka USAs, Inglismaal, Saksamaal, Rootsis, Belgias ja mujal Euroopas. Eestis antakse kontsert koos The Dynamite Vikingsiga.
1998. aasta suvel panid kuus noort meest, kelle sooviks oli mängida 70ndate funki, souli ja jazzi, pead kokku ja asutasid funkbändi Jaguar. Algusaastatel esitaski ansambel palju James Browni, Kool & The Gangi, Herbie Hancocki ja teiste 70ndate meistrite lugusid. Pärast paari kuud live-esinemisi Reykjaviki kohalikes klubides oli nende jälg islandi muusikaajalukku juba kindlalt jäädvustatud.
Nad on olnud soojendusesinejad sellistele artistidele nagu Maceo Parker, James Brown, Harry Belafonte jne.

Tänaseks on ansamblilt Jaguar ilmunud 4 heliplaati. Esimene neist nimega „Jaguar“ ilmus 1999. aasta novembris. Teine plaat „Get The Funk Out“ (2001) pälvis Islandi muusikaauhindade jagamisel „Aasta albumi“ auhinna. Kolmas plaat, mis kannab nime „Hello Somebody!“ sai 2005. aasta Islandi muusikaauhindade gaalal lausa 4 auhinda, mille hulgas olid ka „Aasta jazzialbumi“ ja „Parima esitaja“ tiitlid. Eelmisel aastal nägi ilmavalgust seni värskeim plaat „Shake It Good!“

Jazzkaare küsimustele vastab ansambli juht, laulja ja trombonist Samuel Jon Samuelsson ehk lihtsalt Onu Sam.
Milline ansambli plaatidest on teie enda arvates parim?
Ilmselt 2004 aasta album “Hello Somebody”. Tegelikult on meil viies album ka. See on kontserdisalvestis, esitasime suurema koosseisuga islandi jazzhelilooja Tómas R. Einarssoni muusikat ja plaat sai nime “Dance You Idiot”.

Kus te Islandil esinete?
Peamisel Reykjavikis, siin on tööd kõige rohkem, aga tuleb ette ka väiksemates asulates kontserte nagu Isafjörður, Akureyri. Kuna Islandil pole palju esinemisvõimalusi, siis tuleb meil kõigil teha erinevat tööd, mängida pop- ja jazzansamblites, kontsertidel ja stuudios, teatrietendustel. Tegelikult ongi meie muusikud väga erinevad isiksused ja erineva taustaga – kes mängib rohkem poppi, kes rocki ja kes jazzi, aga meid kõiki seob armastus funkmuusika vastu ja muusikat oleme õppinud samas koolis – FÍH school of music’us.

Te olete esinenud USA-s ja Inglismaal, olete olnud soojendusesinejaks James Brownile, Maceo Parkerile ja teistele. Kas mõni neist staaridest on sõnakese ka teie kohta kostnud?
Tõepoolest, kui James Brown tuli lavale, siis hõikas ta, et oh mis fantastiline bänd teil siin mängib. Kinkisime talle ka plaadi, aga me ei tea, kas ta seda ka kunagi kuulas.

Funkmuusika on publiku hulgas endiselt nõutud, teie vaimustusite vanemast funky’st, kas olete sinna ka omalt poolt midagi uut lisanud?
Meie muusikas on mitmesuguseid mõjutusi: P-Funk, George Clinton, Afrobeat, Led Zeppelin, rock…

Aga millistest norra ansamblitest lugu peate?
Þursaflokkurinn , Sugarcubes… Neid on palju.