Poola akordionitrio lõhub traditsioonide piire

07. märts 2005

11. märtsil esineb Tartus ja 12. märtsil Mustpeade majas akordinitrio Poolast, kes ise kutsub ennast Põrgulikuks trioks.

Eestis annab kaks kontserti innovatiivne Motion trio Krakovist, kes võlub nüansirohke ning energilise muusikaga. Nende kõlamaastikud laiuvad minimalistlikust muusikast jazzrockini. Täiesti ilma elektroonikata loovad mehed suurepäraseid sounde. Kontserdid toimuvad reedel 11. märtsil festivali “MAAjaILM” Tartus Vanemuise teatris ning laupäeval 12. märtsil Mustpeade Majas.

“Traditsioonilise mänguviisiga akordionimuusika esitajatel on ideed otsas,” kõlab Motion Trio postulaat. Ise tituleerivad nad ennast “Põrgulikuks trioks”. Selle värvikirevuse tekitamiseks kasutavad isepäised muusikud arvutite asemel vaid isiklikku näpuosavust ning piirituna näivat fantaasiat.

Akordionite keeramine, väänamine ja pahupidi pööramine on Motion Trio lipukirjaks ning seda järgivad nad laitmatult.
Avangardsed soundikollaažid jäävad kuhugi minimalismi, jazzi, popi ja rocki vahele ning teises otsas ootab juba Notion of Motion: eesmärgiks akordioni ümbermääratlemine ning selle pilli jaoks senitundmatute ning ennekuulmatute muusikaliste avaruste uurimine. Kolm energilist muusikut Janusz Wojtarowicza, Marcin Glazyn ja Pawel Baranek teevad seda kõike akustiliste pillidega, sämplimine ega eriefektid nende kontseptsiooni hulka ei kuulu.

Soome akordionipioneeri Kimmo Pohjoneni kõrval suudavad ka poolakad akordioni täiesti uudselt kõlama panna. Nende muusikapalett hõlmab kõike seda, mida ühelt akordionitriolt sugugi oodata ei oska.

Kolm ülikooliharidusega muusikut oma oma uuendusliku muusika eest ka kõrgeima kiituse välja teeninud: 2000. a VI rahvusvaheliselt Kryszstof Penderecki nimeliselt kaasaegse muusika konkursilt Krakovis viis impulsiivne Trio koju nii esimese auhinna triode hulgas kui ka konkursi Grand Prix. Samal aastal kuulutati noored pillimehed Poola pressi poolt aasta debüüdiks ning nende CD „Pictures“ võitis isegi kriitikute südamed: Poola muusikatööstuse peauhind ja aasta parima CD tiitel on selle tõestuseks.

Summa: kolm akordioni, paralleelselt ning ilma elekriliste lisadeta. Kolm noort poolakat, keda tänaval vaevalt viietärnimuusikutena identifitseeriks näitavad, mida uut lõõtspilliga korda võib saata. Kaif.

Motion Trio (Poola)
11. märtsil kell 21 Vanemuise teatris
pilet 200 krooni
12. märtsil kell 19 Mustpeade Majas
pilet 250 krooni