Pori Jazz: 21. juuli Kayne Westi ja hiphopi rütmis

28. juuli 2006

Reede võiks nimetada Pori Jazzi tanstulise hiphopi päevaks, kuna enim tähelepanu koguvad USA hiphoppar Kayne West ja soomlaste Don Johnson Bigband.

Reedene festivalipäev on pilves ning pisut vihmane, kuid pealava juurde on sellegipoolest kogunenud 15 000 inimest, kes vihmakeepide varjus rõõmsalt piknikku peavad, sõpradega suhtlevad ning muusikat naudivad, kirjutab Mari Hiiemäe.

Pealaval tekitab suuremaid emotsioonipuhanguid päeva kolmas esineja, soomlaste hulgas populaarne bänd Don Johnson Big Bänd, kes reklaamib ennast kui maailma väikseima koosseisuga bigbändi. Kuueliikmeline Soome noormeestest koosnev pop-grupi nimi on eksitav, sest klassikalise bigbändiga pole sellel grupil peale nime mingit pistmist. Don Johnson Big Band viljeleb tugeva noorusliku energiaga hip-hopi ja rapi segu ning selle fännideks on eelkõige teismelised, kelle südames on bänd kindla koha leidnud. Sellest esinemisest saab enne päeva peaesineja lavaletulemist tänavuse Pori Jazzi esimene massiüritus.

Bändi liider Tommy Lindgren oskab oivaliselt elamustejanuse publiku tähelepanuga manipuleerida. Lavakonstruktsioone pidi üles ronimine ning publikule kükki-püsti võimlemiskava organiseerimine on tema vitaalsest lavakäitumisest vaid mõned näited.

Tulles lavale pärast naturaalselt ja ootuspäraselt kõlavat Carla Bley Big Bandi ning üksi esinenud kitarrist-laulja Raul Midóni esinemist, teeb Don Johnsoni Big Band hüppe popilikuma massimuusika suunas, mis elavdab noort publikut märgatavalt. Kiire ja selge artikulatsiooniga world-popil pole kodukootud aurat. Sarnase stiili esitajana on bänd omal kohal õhtu naela USA hip-hoppari Kanye Westi esinemise soojendajana. Päeva peaesinejaks kuulutatud Kanye Westi esinemise emotsioon ja sisu avardavad soomlaste poolt algatatud meeleolusid, hip-hopi ja mainstream-popi fännidele saab kontserdist meeldejääv sündmus.

West pälvib sümpaatia kvaliteetsete naturaalpillihelide kasutamisega. Vokaali toetab tugev keelpillirühm: harf, mis on laval küll rohkem efekti pärast, ning viiulid ja tshellod. Lavashow saunde miksib ja korrutab DJ-puldis istuv abiline, lisades esinemisele elektroonilist mahtu ja võimsust. Westi peamised muusika rikastamise vahendid on rütm ja hoog, millele keelpilligrupp lisab ilusa ja professionaalse tausta.

Suurima õhtuseid kontserte pakkuva lava LP41! on laupäeval endale haaranud tantsulisem hip-hop, reggae ja funk-muusika. Soomlastest koosnevate Q-Continuumi ning Teddy Rock Seveni ning Brasiilia bändi Marcelo D2 poolt viljeldava rütmilise muusika järgi on kerge tantsida. Teddy Rock Seven otsib omapära afro-muusika elementide sissetoomisega, Marcelo D2 seob pehmed ja muretud sambarütmid ühte hip-hopi kontrollitud rütmi ning jõulisusega.

Spetsialiseeritud maitset omavatele kuulajatele sobivad ja keerukamat improvisatsioonilist muusikat tekitavad bändid on end peitnud väiksematele lavadele. Pori Teatteris annab oma etenduse Brasiilia päritolu löökpilligeenius Airto Moreira, kelle käes hakkavad pillidena elama kõige tavalisemad tarbeesemed. Café Jazzis esineb Pori Jazzi legend Ted Curson.

Päeva pööraseimad sündmused toimuvad Ultra Music laval, mis on loodud improvisatsioonilise freejazzi ettekandmiseks. Seal musitseerivad järgemööda ansamblid Big Satan, Björkenheim Duo ning Innanen&Kallio Duo, helide ja rütmidega eksperimenteerib prantslane Paul Brousseau oma projekiga Pori Voices.

Jazzkaar.ee reporterite Mari Hiiemäe ja Rivo Randveri sõitu Pori Jazzile toetasid Soome Turismiarendamise Keskus Eestis ja Jazzkaar.