Pori Jazz: Kanye West kontrollis publikut kui kümmet sõrme

28. juuli 2006

Kayne Westi publikumelu meenutas küll koolilõpupidu, ent ansambli koosseis ise oli huvitav ning tuntud palade töötlused vaimukad.

USA räppari Kanye Westi kontsert oli Pori Jazzil 21. juuli tippsündmus. Paljude arvates oli ta seda kindlasti kogu festivalil, arvab festivalil neljal päeval kohal Rivo Randver.

Kanye West on ka tõeline superstaar, teda oli Pori Jazzi pealavele kuulama tulnud ligi 15 000 inimest. Ja enamus nendest tuhandetest laulsid ka kaasa. Käis metsik möll. Sellist kontserti, nagu Kanye Westi oma, ei oleks Pori Jazzil unes ka osanud ette kujutada. Enamus publikust olid noored ja nende noorte muusikaline maitse jäi hip-hopi kanti. Okei, vähemalt kümnendik neist noortest oli end täiesti täis joonud ja eriliseks kultuurisündmuseks kontserti pidada ei saanud, pigem meenutas kontsert publikut jälgides ülerahvastatud koolilõpupidu, aga nad kõik kindlasti armastasid Kanye West`i.

Ühes Westiga oli laval ka 4 viiulit, 2 tšellot, harf, dj ning 2 taustalauljat. Bänd olevat kokku pandud vahetult enne kontserti ning kontsert Kirjurinluoto Arenal oli ühtlasi ka nii öelda esimene bändiproov. Aga tulemus oli hea, keelpillide lisamine oli maitseks valik ning oli oluliseks tooniandvaks elemendiks. Harfi küll eriti kuulda ei olnud, aga ta nägi vähemalt ilus välja.

Repertuaari mahtus palju töötlusi. Arranžeeritud olid tuntud lugusid biitlitelt, A-Ha´lt. Töötlused olid osavad ning vaimukad.

Ligi kolmveerand tundi enne USA superstaari oli laval Soome kultusansambel Don Johnson Bigband, kuid kontrast nende kahe vahel oli meeletu. Westi ajaks oli publikut tulnud kohale no vähemalt viis korda enam. Kui eelneva artisti kontserdil oli võimalik ka lava ette trügida ilma mõnd luud murdmata, siis Kanye Westi kontserdil oli lavale lähemale kui sada meetrit võimatu pääseda.

Kui West ütles, et tõstke käed, siis teist korda polnud tarvis paluda. Kui ta ütles “hüpake”, siis iseenesest mõistetavalt täpselt nii juhtuski. Kanye West kontrollis publikut nagu oma kümmet sõrme.

Kanye West oli üks kahest tõelisest superstaarist sel Pori Jazzi festivalil. Tema kontsert oli muusikaliselt tasemel ning hästi tehtud, selle koha pealt pole midagi öelda. Lavaesise olid hõivanud enamasti teismelised, kelle jaoks Kanye West oli ilmselt jumal.