Pori Jazz: reedene vihm ei heidutanud jazzifänne

25. juuli 2005

Reede oli Pori Jazzi eklektikapäev. Pompöösne saksofonietendus Urban Saxilt, kosmosehõngu Sun Ra Arkestralt, sekka sulnist souli Craig Davidilt ja seksikaid klubirütme Louie Vegalt.

Reede 22. juuli tõi Poris lakkamatu vihmasaju kiuste lavadele rohkelt energilist tantsumuusikat ja efektset šõud. Eliis Vennik käis kaasa elamas nii vabaõhulavadel kui öistes klubides.

Pealava Kirjurinluoto Arena uut kontsertpäeva alustas enam kui suurejoonelise projektiga prantsuse instrumentaalgrupp Urban Sax, mille moodustas koguni 102 inimest, tõsi, neist osa siiski soome saksofonistid, tantsijad ja akrobaadid.
Detailideni korrastatud kostüümidraama ühendas endas lugematul hulgal šõuelemente, mis ehk monotoonsest muusikast kordi rohkem publiku jäägitu tähelepanu võitsid. Süngelt vihmase ilmaga moodustas taoline eksperimentaalselt õõvastav katsetus kõhedusttekitava terviku. Lava oli laiendatud üle terve väljaku, siin-seal olid erinevad tantsijad, akrobaadid, õhus tulega mängivad tulnukad ja publiku peade kohal rippusid saksofonistid.

Mõni aeg pärast keeruliste lavakonstruktsioonide lammutamist astus üles mainstreami ja hard bopi viljelnud sekstett One For All, mis kahjuks suurel laval erilist tähelepanu ei pälvinud.
Vihm oli inimeste read hõredaks muutnud ning heli hajus liialt suurel territooriumil. Suhteliselt ebasoodne paigutus kahe väga erinevat publikut köitva esinejategrupi vahel (Urban Sax ja Los Van Van) tingis olukorra, kus etteaste oli publiku vahetumise taustamuusikaks, juhatades sisse Kuuba tantsumuusika etteastet.

Los Van Van, Kuuba menukaim tantsuorkester tõi lavale sootuks uue olustiku. Inimesed lasid end samba, merengue ja afro-kuuba rütmidel kanda sinna, kus vihma ei saja ja kehvasid ilmastikuolusid trotsides haaras kuulajaid pärastlõunane tantsubuum.

Craig Davidi, suure areeeni reedese lõpuesineja kontserdi ajaks oli kuulajaid jäänud veelgi vähemaks. Allesjäänud olid enamasti tõsised rythm and bluesi austajad, sest vihmasadu ei tahtnud kuidagi järgi anda.

Paar aastat tagasi popmuusika edetabelite tipus figureeriud „must mesi” ehk Craig David pani kuulajaskonna pinkidele tõusma, et veelgi paremini häält ja pilti kokku viia. Suhteliselt rahuliku lavalise etteastega langes rõhuasetus laulja kõlavale häälele ja publiku tähelepanu võideti ikka ja jälle kunagiste raadiohittidega, mille äratundmiseks kulus teadlikumatel vaevu mõni takt.

Uue Kirjulinluodo Arena kiituseks peab mainima, et suur ekraan, kust on võimalik jälgida laval toimuvat, on äärmiselt mugav ja hea paigutusega. Kuna ka kaamerameeste töö ei ole laita, saab ainuüksi ekraanilt kätte väga kvaliteetse ja ülevaatliku emotsiooni laval ja lava ees toimuvast. Tehnilisel tasandil on pildi kvaliteet ja ekraani mõõtmed võhikulegi arusaadavalt klass omaette.

Mõnusalt intiimses Jazz Centeris oli laval soliidses eas härrasmeestest koosnev USA eksperimentaalne big band Sun Ra Arkestra. Esialgu tagasihoidlikult äraootav publik oli alul kõhkleval seisukohal, ent aegamisi täitsid hakkajad tantsuplatsi. Lõpupoole kasvas lähedus ja muusikud kandsid viimased lood ette publiku vahel. Tänu sellele sai publik tunda end meeldivalt ühtse osana selles omapärases sümbioosis – see oli tõepoolest muusika, mis muutus seda paremaks, mida paremini kuulajad seda endasse suutsid lasta.

Sun Ra Arkestra järel esinenud USA noor bluesi-ime, laulja, kitarrist ja laululooja Johnny Lang tõi energilisse õhtupoolikusse rahulikku melanhooliat ja naases korduvalt tagasi lavale, et ette kanda veel mõni lisalugu, ise sooja vastuvõtu üle imestades.

Hilistel õhtutundidel pakkus tantsurõõmu veel üks klubimuusika koosseis Louie Vega and His Elements of Life.

Poris ei lõpe festivali aegu aga ööelu kaugeltki kontserdiprogrammiga. Linna baarid, klubid ja söögikohad on varajaste hommikutundideni inimesi täis. Enamasti on kohale tuldud enam kui üheks päevaks või ühe esineja nimel. Sellest annab aimu fakt, et mitme kilomeetri raadiuses on kohalikud elanikud välja üürinud oma korterid ja hotellides ööbimiskohti ei jagu.

Jazzkaare veebitoimetuse reporterite viibimist Pori Jazzil toetas Soome Turismiarendamise Keskus Eestis ja Jazzkaare Sõprade Ühing.