Prantsuse Quatuor IXI alustas turneed Eestis

01. oktoober 2006

Prantsuse omanäoline jazzgrupp Quatuor IXI esineb 1.-4. oktoobrini Tallinnas, Jõhvis, Pärnus ja Tartus.

Quaturo IXI Eestis
1. oktoobril kell 17.00 Pärnu Raekojas
2. oktoobril kell 19.00 Viljandi kultuurimajas
3. oktoobril kell 19.00 Vanemuise kontserdimaja jazzisaalis
4. oktoobril kell 19.30 Tallinnas Kanuti Gildi saalis

Prantsuse jazzkvarteti Quatuor IXI sünd 1994. aastal tähendas uut avastust jazzmuusika maailmale. Neli muusikut inspireerisid heliloojaid Jean Claude Asselin, Pierrick Hardy, Manuel Villaroël ja Jean Philippe Watremez kirjutama teoseid, mis kõlasid uues kvaliteedis silmatorkava virtuoossuse, intelligentsi, peene hamooniataju, maitsekate sekventside ja variatsioonidega.

Iseenesestmõistetavalt nende muusika puhas ilu ja uudsus tegid ansambli Euroopa nõutuimaks kvartetiks. Nii nagu jazzmuusikas tavaline, mängitakse omi kompositsioone, kuid samuti on grupil hea koostöö Ricardo del Fra, Dominique Pifarely, Denis Colin´i, Francois Raulin´i, Louis Sclavis´, Sylvain Kassapi ja teiste heliloojatega. IXI QUARTET on teinud hulgaliselt TV- ja raadiosaateid, mänginud kõigis Prantsusmaa jazziklubides ja andnud lugematu arvu kontserte jazzfestivalidel Euroopas ja mujal.

REGIS HUBY (viiul) muusik kes ei tunnista piire, kes leiab ühise keele nii rokk-ja rahvamuusikutega kui ka kaasaja muusika sõpradega. Tema muusikuteed on mõjutanud paljud interpreedid – Alain Savouret, Louis Sclavis, Bernard Subert, Dominique Pifarély, Alain Gibert, Noël Akchoté, Vincent Courtois, François Merville, Denis Colin, Christophe Marguet, Laurent Dehors, François Raulin, Jean-François Vrod.
2002. aastal Itaalia aasta jazzviiuldajaks valitud R. Huby on spetsialiseerunud improviseerimisele, otsides uusi võimalusi vormides ja oma koostööpartnerites.

IRENE LECOQ (viiul) – uue põlvkonna muusik, kes on saanud nii akadeemilise muusikahariduse kui ka õppinud improvisatsiooni. Quatuor IXI´ga liitus ta tänu selle mängulisusele ja isikupärale. I. Lecoq on lõpetanud Rennes’i konservatooriumi (Conservatoire National de Région de Rennes) ja Avray muusikakooli (École Nationale de Musique de ville d’Avray), seejärel õppinud improvisatsiooni R. Boeschi ja A. Savouret’ juhendamisel Pariisi Konservatooriumis (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris), mille ta lõpetas 2002a. Grand Prix’iga. Ta on mänginud ka koos Antoine Hervé, Jorke Gayon ja Gritt Maes’i, klanetist-viiuldaja Roland Pinsardi, Jean Pierre Juliani sekstetiga, kuhu kuuluvad ka C. Tchamitchian, S. Oliva, G. Orti et T. Madiot. I. Leqoq töötab viiuliõpetajana Ivry sur Seine’i muusikakoolis (E.M.M d’Ivry sur Seine).

GUILLAUME ROY (viola) – jazzviiulimängija, Quatuor IXI asutaja, kes vaimustub improviseeritavast muusikast ja selle suhtest kirjutatud teostega. Töötanud J.C. Asselin, A. Hervé, D. Pifarély, P. Hardy, D. Colin, D. Petit, B. Wilhelm, S. Kassap ka meile tuntud ansambliga Aleph.
G. Roy on produktiivne helilooja, kirjutades erinevatele kammerkoosseisudele. Ta on loonud ka teatrimuusikat. Osaleb erinevates ansamblites koos Joëlle Léandre ja Denis Colin’iga, ans. Sound of Choice kitarrist Hasse Poulseniga, trios Roy-Poulsen-Chevillon ja koos bassist Eric Brochard’iga kvartetis Endlichkeit la Nuit.

ALAIN GRANGE (tshello) – pärast klassikalise tshello stuudiumi pöördus improvisatsioonilise muusika poole algul rokk-gruppides, hiljem mängides erinevate jazzmuusikutega nagu Yoshk’o Seffer, François Méchali, Andy Emler ja Manu Pekar. 1990 a. lõi trio koos Alexis Tcholakian’iga, musitseerides 5-keelsel elektritshellol. Mõlemad selle trioga salvestatud albumid said 1996. ja 1999. aastal kriitikute poolt ülistavad hinnangud. Lisaks on A. Grangel huvitatvad projektid koos trompetist Sacha Bourguigon´iga ja idamuusika kvartett AZAR´iga ning ta on salvestanud tosina albumeid, kaasa arvatud “Séquences”, mis lindistatud 1999. a koos I´ONJ-ga.

Kontserdituuri korraldab Eesti Kontsert koostöös Prantsuse Kultuurikeskusega
Toetab AFAA

Info vahendatud Eesti Kontserdi kodulehelt.