Pühad hääled Jaani kirikus

07. detsember 2007

Gregoriaani ansambli Vox Clamantise ning Tuneesia udivirtuoosi ja sufilaulja Dhafer Youssefi ühisprojektiga „Sacred Voices”.

12. detsember 19.00 Tartu Jaani kirikus
13. detsember 19.00 Tallinna Jaani kirikus

2005. aasta Jazzkaarel ise esinedes põikas Dhafer Youssef ühel õhtul Niguliste kirikusse, kus kuulis ansambli Vox Clamantis imelist laulu. Sellest juhuslikust kohtumisest alguse saanud muusikute koostöö väljendab lihtsalt kaunistest helidest midagi enamat. Nii gregooriuse koraal kui tuneesia muusika on mõlemad suunatud suuliste traditsioonide edasikandmisele muusikas. Kavas põimuvad dialoogiks gregooriuse laul ja Dhafer Youssefi looming, mis vahelduvad, toetavad ja võimendavad teineteist.

“Pühad hääled” sarnanevad oma sügavuselt kirikumuusikale, kuid vastupidiselt lihtsatele koraalidele on selles muusikas eriline harmoonia ja vastandumiste keerukus. Youssef laulab ja üllatab oma erakordse häälega – mõnikord võluva baritoniga, mõnikord ekstaatilise tenori ning harvemini läbilõikava falsetiga. Vabade improvisatsiooniliste meloodiate taustaks kõlavad tihti vaid üksikud kooriakordid. Küll aga saab ka Vox Clamantis võimaluse näidata jazzharmoonite puhangute ning hõrkude glissandodega, et nad pole puristlikest ideedest liialt koormatud.

Tuneesia päritolu ud-virtuoos ja laulja Dhafer Youssef tegutseb Euroopas juba 90ndate algusest, kus on teinud koostööd paljude tunnustatud muusikutega ja oma nime all välja andnud neli värvikat albumit. Toetudes islamitraditsioonile ja sufide muusikale, lisab Youssef omalt poolt digitaalse heli ja ristab araabiapärast mitmete muude muusikatega. Ta on öelnud, et tema jaoks on kõige olulisem näha muusikut lauljana, mitte oma instrumendi mängijana, et instrumendist peab saama hääl: “Inimhääl on kõige puhtam ja otsesem, sellega on lihtne inimesi puudutada. Austan väga muusikuid, kes on jõudnud tasemele, et nad suudavad panna oma instrumendi inimhäälena laulma. Inimhääl võib panna inimesed nutma, naerma, teha kurvaks või rõõmsaks, panna vihkama või armastama. See on sirgeim tee teise inimese hinge. See tuleb otse su kehast ja hingest ning väljendab sinu rõõmu ja kurbust, kõike. Pill ei ole sama. Arvan, et häälega on palju lihtsam jutustada lugusid, puudutada inimesi.”

Ansambel Vox Clamantis, mis tegutseb üheteistkümnendat hooaega, on end tuntuks laulnud nii Eesti kui ka Euroopa lavadel. Kuigi ansambel toetub gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, kõlab pea kõikides ansambli programmides ka kaasaegne muusika selle erinevates väljendusvormides, vana ja uus on tihti kõrvuti või koos. Vox Clamantisele on kirjutanud teoseid paljud eesti heliloojad – Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür jt. Ansambli koostööst erinevate muusikutega (nagu Weekend Guitar Trio, Hortus Musicus, Sofia Rubina, Villu Veski jt.) on sündinud mitmed põnevad kavad, ideede algatajaks on tihti ansambli dirigent Jaan-Eik Tulve.