Pühapäev: Estonian Dream Big Band sai lahja vastuvõtu

25. aprill 2005

24. aprillil Sakala suures saalis toimunud kontserdil ootas Estonian Dream Big Bandi pooltühi saal ning üsna tuim publik.

Pühapäeva pärastlõunasel Estonian Dream Big Band kontserdil tekkis kohati tunne, et saali olid tulnud need, kes migitel põhjustel Charles Lloydi kontserdile pileteid ei saanud. Nii täitiski lugudevahelised pausid rahva vaevukuuldav aplaus.

Kontserdi miljöö pani kirja Jazzkaare veebireporter Eliis Vennik, publikut küsitles Katre Pilvinski ja Mari Hiiemäe.

Jahedat vastuvõttu ei saa aga kuidagi esinejatele süüks panna – esitati Billy Joeli lugusid, millest nii mõnigi äärmiselt tuntud on.

Soleerimiseks mõeldud noodipuldi juures valitses pidevalt mingi veider segadus ja kohmitsemine. Tundus, et soolopartiid olid kavva sisse kirjutatud ja nii püüdsid pillimehed kordamööda imekiiresti oma positsiooni sisse võtta. Nii mõnelgi korral lõppes see kiirustamine nootide pillamisega.

Tuntuimatest lugudest kõlas solist Annika Skoglundi esituses näiteks „Honesty”, mis harilikust pisut enam publikut kaasa haaras. Solist oli tasemel – üks neist valgetest naistest, keda on musta naise häälega õnnistatud. Suur hääleulatus ja meeldiv tämber andsid Joeli lugudele uue varjundi, bigband lisas muusikale jazzilikkust, kuid midagi jäi siiski puudu. Üks väike kullatera, mis publiku silmile naeratuse oleks toonud.

Helle Kiiss (69), pensionär, on seotud Ameerikas tegutseva ettevõttega: ”Väga, väga meeldis. Kuigi oleks võinud olla natuke mitmekesisem, kui ainult Billy Joel’i repertuaar. Kasvõi paar lugu oleks võinud mujalt olla. Olen elanud 50-aastat Ameerikas, New Yorgis ning käinud suurte tähtede kontserdil nagu Glenn Miller. Samuti on mul olemas kodus kogu tema looming ning lisaks jazzile kuulan ka palju klassikalist muusikat. Samuti olen ise muusikaga tegelenud, 7-aastaselt esinesin Estonia laval klaverimänguga.”

Avo Tamme (66), jazzmuusika propageerija, muusik:”Estonian Dream Big Band, no see on omaette teema, koosnes see kontsert ju ühe autori paladest ja tegelikult ega see algmuusika nii jazzilik polnud, see oli selliseks kohandatud.
Eestis on väga häid puhkpillimängijaid, kes sobivad solistideks. Soolo on pillimehele väike preemia, võimalus oma oskusi näidata. Milline soolo täpselt sobib, see sõltub arranzeeringust, orkestrijuhi arvamusest.

Kui nüüd võrrelda eilsete bigbändidega, siis oli EDBB üsna erinev teistest Jazzkaarel esinend orkestritest. Mitte niiväga tehniliselt: on ju bigbändi tavakooseisus 4 trompetit, 4 trombooni, 5 saksi, lisaks klahvpillid, keelpillid, trummid. Aga Muusikaakadeemia oma koosnes ju noortest, NATO oma kogenud muusikutest.

NATO alustas kohe särtsaka hoogsa palaga. Tal oli hästi mitmekesine repertuaar. See on efektitsemine, kui kavasse on valitud efektsed hoogsad lood publiku tähelepanu köitmiseks ja heakskiidu saamiseks. Estonian Dream Big Band jäi ainult ühe autori loomingu piiridesse, sellepärast oli see huvitav. Häid pillimehi meil on. Võrrelda saab üksikuid mängijaid, puhkpillirühma. Ühes on üks parem, teises teine…

Vokaalsolist on bändile õieks. Ta ei tarvitse olla tavakoosseisus, aga siin (Jazzkaarel esinenud bigbändides) oli kõigil. Vokaal – seda tajub kohe, kellel on midagi öelda ja kellel ei ole. Ühe esinemisest tekib sõnum, teine püüab tähelepanu kõrgete nootide või imelike raskete vormivõtetega. Rootslanna (Annika Skoglund, Estonian Dream Big Bandi seekordne solist) on tugeva häälekooliga, muidu on ta ju lausa ooperilaulja.

Elle (54), Riina (54) – võimlemistreenerid: „Väga tore, solisti häälematerjal oli hea. Repertuaarivalik oli hingeline ja lüüriline. Alguses oli esitus tugevam, hiljem õrn. Estonian Big Band on maailmatase. Staaride orkester! Viimati tahtsime Tabasalu jazzile minna, aga pilet oli väga kallis. Õnneks on Jazzkaare piletid taskukohasemad. Muusika on meie igapäevane tööriist.”

Margit (38), müügiesindaja transpordi vallas ja Arvo (49), ettevõtja: „Meeldis kontsert tervikuna. Big Band on kaasakiskuv ning soolod olid head. Ürituse õhkond meeldis, kuid saal oli natuke jahe. Jazzkaare kavast on raske valikut teha, kuid lühikirjelduse järgi tundus see hea ning kontsert vastas ka ootustele.”