Pühapäev: Tango võttis sõnatuks

25. aprill 2005

Daniel Pipi Piazzolla ja Villu Veski-Tiit Kalluste Sexteti koostöö-kontserdil oli tühja istekoha leidmine keeruline ning esinejad suutsid publiku südamed võita esimeste taktidega.

Tangomeister Daniel Pipi Piazzolla kontsert tõi kohale meeletutes kogustes tango-nuevo huvilist publikut. Saali istekohad täitusid 24. aprilli õhtupoolikul enam kui eelnevate kontserdite puhul, tühja istekohta leida oli väga keeruline.

Oma muljed emotsionaalsest kontserdist pani kirja Eliis Vennik Jazzkaare veebitoimetusest.

Miks mõni esineja suudab südamed võita sekunditega, kui teisel kulub selleks aastaid või isegi aastakümneid, on raske öelda. Daniel Pipi Piazzolla (Argentiina) & Villu Veski-Tiit Kalluste Sextet (Eesti) aga suutsid seda juba esimeste taktidega.

Ääretult haaravad rütmid, mis intiimses õhkkonnas väga kirglikuna kõlama hakkasid, panid kohale tulnute jalad toolil istudes tangosamme jäljendama. Mitte midagi ei olnud liiga palju, mitte midagi ei olnud liiga vähe. Publik sai selle, milleks oldi kohale tuldud – kübekese maailmaklassi tango-nuevot.

Aplaus oli lakkamatu ja juba peale esimesi lugusid kostusid ovatsioonid senikaua kuni muusikud juba uut lugu alustasid. See mismoodi eestlase leigusse korraga taoline särts sisse tuli on seletatav vaid Daniel Pipi Piazzolla auraga, mis kannab kaasas lisaks tema enda suurepärasusele ka tema vanaisa, Astor Piazzolla, ainulaadsust.

Kontserti moto (Kirgliku tango ja põhjamaise mõtiskluse taaskohtumine) ei pidanud reaalsuses paika. Kirglik tango oli see tõesti, kuid põhjamaine mõtisklus oli kadunud. Laval puhtad eesti mehed, kuid muusika, mis läbi nende sünnib, niivõrd soe ja võõramaine.

Kiidutorm kutsus esinejad lavale tagasi koguni kolmeks lisalooks ning publik oleks tahtnud enamgi, aga kuhugi tuleb ju naudingute piir tõmmata.

Soe vastuvõtt meelitas ka õhtu tähte, Piazzollat, kes ei pidanud paljuks ka eesti publiku nimetamist “kuumaks”. Temal oli au olla üks vähestest välisesinejatest, kes eestlastes sellise temperamendi suutis äratada. Ühtlasi vabandas ta kõnet lõpetades oma puist inglise keelt, öeldes: ”Saabusin Eestisse alles kolm tundi tagasi, andke mulle mõned päevad aega.”

Järgmisest nädalast läheb Daniel Pipi Piazzolla Euroopa ringreisile, kuid praegu võime veel elada uhkes teadmises, et ta on viibinud Euroopas kolmel korral ning seni on tema pilt sellest kontinendist piirdunud vaid meie väikese kodumaa, Eestiga.