Rajamuusika fookuses on Lembit Saarsalu - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

23/03/2010 Rajamuusika fookuses on Lembit Saarsalu

Uudised

Rajamuusika kontserdisari jätkab kohtumisõhtutega. 1. aprillil kl 20 esineb Genialistide klubis Tartus Lembit Saarsalu.

Rajamuusika kontserdisari jätkab kohtumisõhtutega. 1. aprillil kl 20 esineb Genialistide klubis Tartus Lembit Saarsalu.

Lembit Saarsalu (1948) on „saksofonikuningas“ ja eesti jazzmuusika „visiitkaart”, kes on vaieldamatult rahvusvaheliselt kõige tuntum eesti saksofonist. Tema nimega seostub eesti jazzi tase ja maine. Välisajakirjanduses on teda korduvalt nimetatud Euroopa üheks eredamaks saksofonimängijaks. Suurepärasele improvisaatorile, ansamblijuhile ja heliloojale ning väsimatule jazzielu edendajale on muusika nii töö, harrastus kui ka olemise viis.

Lembit Saarsalu debüteeris 1965. aasta Tallinna jazzfestivalil. Samal aastal asus tööle Eesti NSV Riiklikus filharmoonias, algul orkestrandi, hiljem solistina. 1978. aastal pärjati ta üleliidulise jazzfestivali laureaadiks ja 1987. aastal NSV Liidu parimaks tenorsaksofonistiks. 1980. aastal sai Lembit Saarsalu Kvintett Tartu rock-muusikapäevadel Grand Prix. 1984. aastal lõi pikaajalise ja viljaka duo koos Kurskist pärit Venemaa pianisti Leonid Vintskevichiga. Alates 1980-ndatest pühenduski Saarsalu täielikult jazzile, mis kandis ta jazzimaailma rahvusvahelisele areenile, kus teda hinnatakse meisterliku pillimehena.

Saarsalu on musitseerinud koos paljude muusikutega üle maailma, temaga on lavalaudu jaganud näiteks Lionel Hampton, Elvin Jones, John Stowell, Lewis Nash, Christian McBride, Kevin Mahogany, Conrad Herwig, Evelyn White, Eve Cornelious, Dr. Lonnie Smith, Henry Wolking ja Dave Chisholm. Lionel Hamptoni jazzfestivalil on ta esinenud lausa seitsmel korral, samuti astunud üles Euroopa ühel suurimal, „North Sea“ nimelisel jazzfestivalil Haagis (1986).

On raske leida paika, kus Saarsalu poleks publikuga kohtunud. Oma muusikalisi mõtteid on ta jaganud sellistes paikades nagu Kamtšatka, Sahhalin, Kuuba, Madagaskar ja Mauritiuse saar, Iraak, Süüria, Palestiina, Bulgaaria, Ameerika Ühendriigid, Venemaa ja pea kogu Euroopa.

Koos erinevate ansamblitega on ta lindistanud hulgaliselt muusikat, juba ainuüksi Eesti Raadiole üle 200 salvestise. Eesti Televisioonis on valminud Lembit Saarsalust autorifilmid „Vana meloodia” ja „Kuukiired” ning portreesaade „Tähelaev“. Eesti jazzielu eesotsas seistes on Saarsalu muu hulgas vedanud rahvusvahelist Tartu jazzfestivali Rainbow Jazz, tutvustanud koos Olav Ehalaga kümnetele tuhandetele Eesti kooliõpilastele jazzmuusikat loeng-kontsertidel “Dzäss – mis see on?”, andnud meistrikursuseid mitmetes ülikoolides USA-s, Saksamaal ja Soomes ning asutanud Tartu Saksikoori (2003). Alataes 2008-st aastast õpetab ta jazzmuusikat Tartu H. Elleri nim. Muusikakoolis. 2008 omistati talle Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia eesti jazzmuusika kõrgetasemelise tutvustamise eest rahvusvahelisel areenil.

„Peen rütmitaju, dünaamiline mitmekesisus ning nauditav toonitekitamine teevad Saarsalust tõelise meistri. Kord väljendub ta kaunilt ning mahedalt, siis jälle kriiskava eredusega. Ta on tõeline jazzmuusik, kes tunneb oma instrumendi võimalusi ja „nippe”. (Donna Prisbrey, Argonaut 1989 USA).

Kauaaegne ansamblipartner Leonid Vintskevich on öelnud: „Saarsalu on eelkõige tehnilisest edevusest ja stampidest vaba improvisaator, kes ei mängi iial ühtegi nooti üleliia ning suudab kuulajaid võluda ka mõne üksiku heliga. Tema jaoks ei ole vähetähtsaid esinemisi – olgu see Pensa või Moskva, Haag või Järva-Jaani – ta mängib alati täieliku andumusega.“

Kontserdil musitseerivad koos maestroga Olav Ehala klahvpillidel, Toivo Unt kontrabassil ja Aivar Vassiljev löökriistadel.

Piletid 50 kr/ 35 kr müügil koha peal.

Rajamuusika kunstiline juht on Oleg Pissarenko.

Kontsert toimub koostöös Genialistide Klubi ja H. Elleri Muusikakooliga. Sarja toetab Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.