Reede: Jazzkaar 2005 – ühtlasi vana ja uus

23. aprill 2005

Järjekordse jazzisaaga esimene kontserdipäev reedel näitas taas kord, et vana hea Jazzkaar suudab ka 16. aastal ühendada jazzisõbrale vana ja armsa uue ja huvitavaga.

Jazzirütmid ilmestasid reedest päeva juba enne esimese kontserdi algust: Georg Otsa muusikakoolis võisid huvilised Nato bigbändi muusikute käe all osa saada omalaadsest Jazzkombo workshopist. Tuntud jazziklaassika elav ja puhtakõlaline esitus ning sellele järgnenud vestlusring muusikute seltsis sai kohaletulnuile meeldivaks eelsojenduseks jazzinädalale.

Jazzkaare esimest päeva käis uudistamas Jazzkaare veebireporter Anneli Lepp.

Väärika avalöögi tegi festivalile esmakordselt Tallinnas üles astunud Rootsi ansambel Mats & Morgan. Nagu juba jazzisõbrale meeldivaks tavaks saanud, juhatas kontserdi sisse Anne Erm temaatiline sõnavõtt.

Anne kirjutas Jazzkaare eriväljaandes, et festival toob meile kevade. Mul on tunne, et tema sõnad enne avakontserti: “Jazzkaar on alanud” tekitasid paljudes just sellise kevadele omase ärev-sooja tunde.

Hetk hiljem mängima hakanud mõnusat hoogsat fusiooni viljelev koosseis hoidis seda kogu kontserdi vältel üleval. Mats & Morgani elusast lavalisest olekust ja omalaadselt intensiivselt edasipüüdlevast muusikast sai osa umbes 300 kontserdikülastajat.

Elevust tekitas ka selleaastane lavakujundus – eelmiselt Jazzkaarelt tuttav politseilt saadud CD-platidest kujundus on asendunud märksa värvikama lahendusega. Sel aastal on laval mitmemeetrine erinevat erksat värvi post-it märkmepaberitest koosnev stendilaadne üllitis, mis valgusega mängides loob muusikale huvitava visuaalse lahenduse.

Üldse on festivali visuaalne pool on tänavu tugevam kui varem. Sakala seintel pakub silmailu Kaupo Kikkase fotonäitus “All that Jazz”, kuhu fotograaf on koondanud oma kõnekamad jazzfotod.

Vana hea Sakala on ka istekohtadelt pisut teistsugune kui varasematel aastatel. Nimelt on peatse saabuva remondi tõttu suurest saalist eemaldatud 13 esimest toolirida. Vastavalt kontserdi iseloomule asendab neid kas paljulubav tantsupõrand või lõõgastavat õhkkonda toetavad lauad-toolid, mis võimaldavad tavapärasest pisut teistmoodi kontserti nautida 126 inimesel. Piletihinnad on laudadega kohtadele samad, mis parima nähtavusega tsoonides mujal saaalis.

Traditsiooniliselt saab kontserdite vaheaegadel täiendada ka oma plaadikogu, sest nagu tavaks, on ka tänavu Sakala keskuse koridori müügil hulgaliselt erinevaid jazziplaate. Lisaks müüakse erinevaid Jazzkare sümboolika kandjaid.

Esimene Jazzkaare päev ei lõppenud mitte Sakalas vaid jõudis ka Café Amigosse, kus Nato Bigbändi 8-liikmelise ansambelkoosseisu Task Force 8 lavale tulekuga asendus tavapärane diskotunne rohkem kirgi köitva jazzimölluga. Puhtakõlalise pillimängu, sageli justkui spontaansete vahelehõigetena mõjunud mitmehäälsete vokaalpõimingute ja artistide omavahelise lavalise kontakti koosmõjul tekkinud tunne haaras publiku jazzihaardesse pea kaheks tunniks.

Kõlas hulgaliselt tuntud klassikat, healhulgas paljusid kaasa laulma kutsunud laulufraasid “It`s a Celebration”, “That`s the Way I Like It”, ”I`m Walking on Sunshine – it`s Time to Feel Good” . Viimasega nõustun sajaprotsendiliselt – ometigi algas ju Jazzkaar.