Rigas Ritmi: Wooteni tõestas end mitmekülgse bassistina

22. juuli 2008

jazzkaar.ee reporter Ivo Heinloo käis juuli alul Riias kaemas, kuidas kõlab bassiäss Victor Wooteni bänd.

Küllap jagavad paljud arvamust, et peale legendaarse Jaco Pastoriuse lahkumist on maailma džässis elektribassi kui instrumendi lippu kõrgel hoidnud peamiselt kolm meest – Richard Bona, Marcus Miller ja Victor Wooten.

Bona on korduvalt käinud ka Eestis, kaks ülejäänut veel mitte. Ivo Heinlool avanes Läti suurimal džässifestivalil Rigas Ritmi võimalus näha oma silmaga Victor Wootenit, kelle kontsert kinnitas, et kuigi Wooten pole nimi, mida unepealt teatakse, on tema võlukunsti nägemine laivis meeldejääv elamus.

Wooteni bändis olid isiksused kõik ning peakangelane ei olnud kitsi rambivalguse jagamisel teistelegi asjaosalistele. Küllap märkimisväärseim on, et kontserdil tegi kaasa Wooteni vanem vend Regi Wooten (ka kitarril), värvika soenguga mees, keda võibki tegelikult pidada kogu wootenluse algatajaks. Just tema õpetas kaheaastasele Victorile selgeks elektribassi algtõed. Rohkem kui Regi värviliste litritega kaunistatud instrument, pälvis tähelepanu tema lai ampluaa, mis ulatus Django Reinhardti stiilis virtuoossest kitarrimängust ohjeldamatu rokkimiseni.

Õhtu mällusööbivaim moment saabus, kui Suur Victor jäeti lavale üksi ja kuulajad said nautida pikka soolot, millele oli Riia Kongressikeskuse saalis põhjust iga hingetõmbega kaasa elada. Wooten esitas popurrii erinevatest standarditest. Stiilide paljusus oligi üks kontserdi märksõnadest – jagus nii fusionit, reggae-rütme kui ka bluusi.

Veel üks tähelepanek – nii mõnedki siinse regiooni riigipead näivad olevat andunud džässihuvilised. Pori Jazzil võis eelmisel aastal kohata Tarja Haloneni, Victor Wooteni kontserdil jämmis teiste seas ning ühines hiljem autogrammiküttidega Haloneni Läti ametivend Valdis Zatlers.