Rigas Ritmil nii Dianne Reeves kui Villu Veski-Tiit Kalluste

05. juuni 2006

3.-9. juulini Riias toimuva rahvusvahelise jazzifestivali Rigas Ritmi kava on prestiizhikas ja zhanriliselt mitmekesine. Kuulda saab nii Dianne Reeves´i kui ka Omar Sosat, Bugge Wesseltofti ja duot Dhafer Youssef-Nguyen Le.

Läheneva rahvusvahelise jazzifestivali Rigas Ritmi pärliteks on mitu Grammy´ga pärjatud ning nominentide hulgas olnud muusikut. Zhanriliselt hõlmab festival laia spektrit, pakkudes kuulajale nii põhjamaist meditatiivsust kui ergast latiinot.

Festivali peaesinejaks on meilgi Jazzkaarel publikut lummanud 4kordne Grammy võitja Dianne Reeves. Viimase Grammy võitis ta tänavu parima jazzvokaali plaadi kategoorias plaadiga “Good Night, And Good Luck”, mis on soundtrackiks George Clooney samanimelisele filmile. Riias saadavad võluvat lauljatari Peter Martin (klaver), Greg Hutchinson (trummid), Reuben Rodgers (bass).

Bugge Wesseltofti kontserdilt oodatase samuti festivali säravaid hetki, sest tegemist on andeka ja mitmekülgse pianistiga. Wesseltoft on võitnud kolm Norra Grammyt. Nagu korraldajad lubavad, võib sellelt muusikult oodata kõike – meloodilistest improvisatsioonidest eksperimentaalse ja atonaalse muusika ning mürani.

Tähtesineja on kahlemata ka Omar Sosa, kuuba pianist, kes tänavu pääses Grammy nominentide hulka parima latiinojazzi plaadi kategoorias. Ta pole üksnes parim kuuba pianist, vaid ka suurepärane helilooja, produtsent ja löökriistamängija. Omar Sosa trio kontsert paneb festivalile väärika punkti.

Jeruusalemmas sündinud Yasmin Levy on festivali üks põnevamaid artiste. Tema laulab stiilis, mida kutsutakse ladino´ks. See 15. sajandil arenenud stiil ühendab endas flamenco kaudu hispaaniakultuuri ja juudi kultuuri.

Põnevamate välisesinejate hulka kuluvad kindlasti ka Latin Groove Orchestra, duo Dhafer Youssef – Nguyen Le, Silvana Malta ja Airto Moreira ning Villu Veski-Tiit Kalluste projekt “Põhjala helid kohtuvad Piazzollaga”.

Festivali raames toimub ka hulk workshope. Vokaliste konsulteerib Dominique Eade, kes töötab laulupedagoogina Bostonis New England konservatooriumis. Samuti saavad noored osaleda Airto Moreira ja Bugge Wesseltofti õpitubades.

Esmaordselt Läti ajaloos toimub festivali raames ka showcase ehk siis välisfestivalide korraldajad ning produtsendid üle maailma on kutsutud tutvuma läti jazzmuusika ja -muusikutega. Kohalikku jazzi esindavad teiste seas Intars Busulis, vokaalgrupp Cosmos, Biruta Ozolina, ansambel Patina. Kontserdid toimuvad kolmes saalis.