RinneRadio pakub hella-õrna jõulumuusikat - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

11/12/2006 RinneRadio pakub hella-õrna jõulumuusikat

Uudised

12.detsembril 19.00 Tartu Jaani kirikus
13. detsembril 19.00 Tallinna Kaarli kirikus

Tapani Rinne heliplaat Silent Night (2005) on aluseks Rinneradio Jõuluturnee kontsertidele. CD kohta ütleb Tapani Rinne: “Olen tahtnud jõulu-ja talveteemalisele muusikale teha oma seaded. Jõululauludel on imeilusad meloodiad, aga mitmed kaunid laulud on tingeltangel-versioonide ja müügimühaga ära rikutud. Ise olen püüdnud tabada jõulude vaikse aja hella-õrna ja ajatut meeleolu.“ Tuntud lugude nagu Silent Night, I Wish You A Merry Christmas, Maa on nii kaunis jt. kõrval kõlab plaadil ja kontserdil ka Tapani Rinne enda talviseid-ämbintlikke lugusid nagu Snowflakes, November ja Tammi (Jaanuar). See muusika toob soojust ja valgust Kaamosesse. Tapani Rinne ise mängib kontserdil sopransaksofoni ja bassklarnetit ja kontsertidel teeb kaasa ka ECM-i artist pianist ja helilooja Iro Haarla.

Ansambel RinneRadio on Eestis tuntud alates üheksakümnendatest aastatest, siin on ta esinenud kümmekond korda, kõige sagedamini Jazzkaare kutsel. Klubimuusika sõpru on nad rõõmustanud oma värskete ideede ja kõladega, nende kontsertidel kohtuvad moodsad klubibiidid kaunite põhjamaiste meloodiatega, mille autor on enamasti ansambli saksofonist ja hing Tapani Rinne. Just RinneRadio oli see bänd, kes tõi uue avatud maailma Soome klubidesse – ühendades jazzi, techno, hip hopi, drum’n bassi biidid ambientlike helimaastike ja jazziharmooniatega. Soome muusikutest on ta head partnerid olnud Edward Vesala, Raoul Bjàrkenheim, Kimmo Pohjonen, Wimme Saari ja Jimi Tenor. Viimastel aastatel on Tapani Rinne end rohkem pühendanud ansamblile RinneRadio, oma sooloprojektidele ja heliloomingule. Ansambli albumid: RinneRadio (1988), Dance and Visions (1990), Joik(1992), Unik (1994), RoK (1996), pfft (1997), G (1998), B (1999), Nao (2001), Lumix (2003), Pan (2004), RinneRadio+ (2006). Album Unik pälvis Emma auhinna, mis on soome ekvivalent Grammyle.
Koos saami muusiku Wimme Saariga on salvestatud plaadid Wimme (1995), Gierran (1997) ja Cugu (2000). Kõik Rockadillo firmamärgi all.

Tapani Rinne: „Irot tunnen ajast, mil mängisin Edward Vesala ansamblis. Tema oli just see, kes innustas meie uueotsinguid. Oleme aegajalt teinud mõned esinemised koos Iro Haarlaga, ta on suurepärane pianist, kes mängib lisaks veel imeliselt harfi. Iro on võimeline mängima ka hard stuffi (karmimat muusikat), kuid minu arvates kõlavad tema esituses liigutavamalt ballaadid. Oleme õnnelikud, et ta nõustus meie kontserdil „Silent Night“ kaasa lööma. Kontserdikavas on ka mõned ambient lood, mida pole CDl ja Kuressaares mängime vastavalt Villu Veski soovile veidi ka klubirütme. Muuseas – Irol on ECMi all ilmunud ka oma album NorthBound (2005). Sellel mängib akustiline jazzkvintt, kus on kolm norra muusikut koos Iro Haarla ja Uffe Krokforsiga Soomest.

Omal viimaste aegade loominguliste tegemiste kohta mainib Tapani Rinne: „RinneRadio muusika ja kontsertide kõrval olen kirjutanud veidi filmimusikat, dok-ja fiction filmidele, samuti muusikat YLE raadioprogrammile „Radioateljee“. Just äsja lõpetasin helitaustad uuele Saami loodusmuuseumile Lapimaal. See suurprojekt valmis koostöös Verneri Lumiga minu uhiuues Helsingi kesklinnas asuvas stuudios.
Koos RinneRadioga, mis on minu elu tähtsaim osa, oleme ette valmistanud uut muusikalist materjali, mis peaks välja tulema plaadina järgmisel sügisel. Novembris olid väga värvikad esinemised Horvaatias, kus uus tsirkusetendus „Fritt Fall“ elava muusika ja kahe tsirkuseartistiga sai väga sooja vastuvõtu osaliseks. Sügishooajal oli meil kümme kontserti Helsingi kunstimuuseumis Ateneum. Möödunud aastast on meenutada erilisi esinemisi Midemil, North Sea ja Londoni jazzifestivalidel. Päris õnnelik olen ka albumi RinneRadio + üle, kus ühe plaadil kõlab nii audio kui DVD – viimane on muideks salvestatud 2004.aasta Leigo Järvemuusikalt.“