Rütmikat Jazzikuud!

27. märts 2008

Aprillis tähistame Eestis rahvusvahelist Jazzikuud, mis algab kahe jazzinäituse ning jazzifilmide programmiga Viru Keskuse Laseringi kaupluses. Loe lähemalt, mida võimalik kireva Jazzikuu ürituste raames kuulda ja näha.

Aprillis tähistame Eestis rahvusvahelist Jazzikuud, mis algab kahe jazzinäitusega Viru Keskuse Laseringi kaupluses ning saab hoo sisse noortekonkurssidega. Jazzikuu peakülaline Avishai Cohen saabub Eestisse 22. aprillil.

Jazzkaare Sõprade Ühingu ning Eesti Jazzliidu koostöös sündiva Jazzikuu idee on anda noortele üle Eesti võimalusi jazzmuusikaga tutvumiseks. USAst alguse saanud traditsiooniga on liitunud tänaseks üle 30 riigi.

Esimese tunde Jazzikuust saab juba aprilli esimesel nädalal Viru Keskuse 1. korrusel Laseringi kaupluses, millest kujuneb Jazzikuuks omamoodi jazzikeskus. Seal avatakse kaks näitust. Tutvustatakse Jazzikuu 2008 plakatikonkursi säravamaid töid, mille autoriteks on 7-18aastased koolinoored üle Eesti. Väljapanekus on ka valik möödunud aasta plakatikonkursi töödest.

USA Suursaatkonna toel jõuab Eestisse Louis Armstrongi eluloonäitus, mis sisaldab põnevaid fakte jazzilegendi elust ning eksklusiivset fotomaterjali. Mõlemad näitused on avatud kuu lõpuni. Aprilli jooksul näidatakse Laseringis ka jazziteemalisi filme, muuhulgas eksklusiivset Avishai Coheni kontserdisalvestust 2007. a Belgradi jazzifestivalilt.

Noorte muusikute jaoks algab Jazzikuu Tallinnas 5. aprillil 24. Uno Naissoo nimelise noorte heliloomingu konkursiga, mida korraldab G. Otsa nimeline Muusikakool. Vahetult enne, 2.-4. aprillini toimub noortele muusikutele Viljandis 16. Muusikatriaad.

Jazzikuu kõige olulisem ettevõtmine, koolikontsertide seeria „Kutsu jazz külla!“ jõuab aprilli jooksul 15 üldhariduskooli üle Eesti. Siim Aimla, Marek Talts, Helin-Mari Arderi, Lembit Saarsalu ja Olav Ehala eestvedamisel toimuvad kontserdid lisaks Tallinnale Sauel, Jüris, Paldiskis, Haapsalus, Pärnu-Jaagupis, Väike-Maarjas, Noarootsis, Kadrinas ja Põltsamaal. Tutvustatakse jazzi põhistiile ning korraldatakse lõbusaid viktoriine. Noored saavad soovi korral ka pillimängu proovida.

Jazzikuu kõrgeima külalise Jazzisaadikuna on Tallinnas Iisraeli bassist Avishai Cohen, keda on juba aastaid hinnatud noorema põlvkonna ning koguni 20. sajandi üheks mõjukamaks jazzbassistiks maailmas. 22. aprillil kell 14.30 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) Coheni õpituba ning samal päeval kell 18.00 kohtub ta Viru Keskuse Laseringi poes fännidega ning annab intervjuu, kus saavad küsimusi esitada kõik huvilised. 23. aprilli kontserdil Vene Teatris tutvustab Cohen muusikat oma peatselt ilmuvalt plaadilt „Gently Disturbed“.

Elioni, Jazzkaare ning Eesti Jazzliiduga antakse teistkordselt välja kaks Eesti kõige olulisemat jazzipreemiat Eestis. Elioni Jazziauhinna pälvib jazzmuusik, kes on paistnud silma erakordse aktiivsuse ja loomingulisusega. Noore Jazzitalendi preemia saab kuni 26-aastane tegus muusik. Laureaadid avalikustatakse 23. aprillil kell 20.30 Avishai Coheni kontserdil.

20. aprillil kell 14 on Tallinna Kunstihoone noorte kunstnike päralt. Kätte antakse Jazzikuu 2008 plakatikonkursi preemiad ning Sally Stuudio eestvedamisel toimub esimene JazziMaali võistlus, kus kolme kunstikooli õpilased talletavad lõuendile ideed, mida tekitab samaaegselt kunstihoones esineva Estonian Guitar Octeti muusika.

Muusikaõpilaste ning -õpetajate rõõmuks tuleb Tallinna maailmas hetkel kõige intrigeerivam jazzikriitik Stuart Nicholson. Briti muusikaajakirjanik ja õppejõud räägib 25. aprillil kell 15 EMTAs teemal „Kas jazz on surnud?“, mis põhineb tema poleemikat tekitanud raamatul „Is Jazz Dead? (or has it moved to a new address)“. Jazzikuud tähistab mahuka programmiga Klassikaraadio ning tavalisest rohkem jazzi kõlab ka ETVs.

Jazzikuud toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Yamaha, Elion, Lasering, Sally Stuudio, Eesti Foto, Eesti Jazzliit, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, G. Otsa nim Muusikakool, USA Suursaatkond Eestis, Saluut Art OÜ, Eesti Rahvusringhääling

Koolikontsertide ja plakatikonkursi peasponsor
Jazzikuu 2008 Yamaha