Stern ja Hoff: Muusikaks teevad nad tuld ja jääd

23. aprill 2007

Helimagma purskeid on oodata rockipõlvkonna jazzkitarristi Mike Sterni vulkaanilisest etteastest koos karget jahedust heljutava norra tipp-bändiga. Valmistuge parimaks, hoiatab Kaur Garšnek.

Jan Gunnar Hoff Group feat. Mike Stern (Norra-USA)
25. aprillil kell 18.00
Vene Teatris

Tegelikult ei vaja kitarrivirtuoos Mike Sterni nimi tõsisemale jazzisõbrale pikemat tutvustamist. Ta on üleilmselt tunnustatud muusik ja helilooja, kes püsinud tegevana juba üle 30 aasta, mille kestel töötanud koos mitmete kuulsustega ning üllitanud kokku 13 sooloalbumit. Viimane neist (“Who Let The Cats Out?”) ilmus alles eelmises aastanumbris ning sobib sellesse pidevasse produktsioonijadasse nagu valatult.
Väsimuse märke pole tunda – plaat tundub kohati lausa üllatavalt rokkiv ja funky, põhiliselt on aga kuulda sedasama vana head Mike Sterni. Sama päevinäinud kitarr ja chorus’ega ühtlane pehme sound (sekka säbrulisemate servadega hüüatusi), needsamad nobedad näpud ja professionaalsed käsitööoskused komponeerijana.

Kaine ja karge kõlaga

Kuigi Mike Stern on kunagi koostööd teinud Miles Davise, Billy Cobhami, Stan Getzi ja paljude teiste suurkujudega, tuleb silmas pidada, et tema esimeseks armastuseks olid hoopis B. B. King, Eric Clapton, Jimi Hendrix ja biitlid; karjääri esimeseks suureks rolliks aga kitarristikoht ansamblis Blood, Sweat and Tears. Seoses sellega võib tema loomingus läbivalt täheldada kassilikku balansseerimist jazzi ja blues’i, samuti post-bop’i ja fusion’i vahel.
Eesti publikul on Mike Sterniga ka isiklikum suhe – ameeriklast koos tema saateansambliga sai näha-kuulda juba 2001. aasta Jazzkaarel. Aga vahepeal on välja tulnud kaks uut albumit ning pealegi tõotab käesolev koostööprojekt pakkuda midagi omanäolist. Nimelt pani Stern eelmisel aastal pillid ühte kappi norra jazzi lipulaeva, Jan Gunnar Hoff Group’iga ning üheskoos on juba mitmel pool lõigatud loorbereid. Pole ka ime, sest eks leidu ju Sterni muusikas ühe komponendina tõesti kainet ja karget “skandinaaviapärast” heakõla.

Norra osavnäpud

Mis puutub Jan Gunnar Hoffi, siis on temagi nimi tuttav. Sternist viis aastat nooremat pianisti ja heliloojat võib pidada üheks norra jazzi alustalaks, ent see ei implitseeri vaid kohalikku mastaapi. Pärast jazziõpinguid on muusikutee teda kokku viinud selliste maailmakuulsate tegelastega nagu Chick Corea, Pat Metheny, Joanna MacGregor, John Surman ja Karin Krog.

Ansambli ülejäänud liikmedki pole papist. Mathias Eick näiteks on Nils Petter Molværi kõrval üks andekamaid ja nõutumaid trompetiste Norras, kes pannud aluse ansamblitele Jaga Jazzist ja Motif. Mitmekümneaastase staažiga bassimeest Bjørn Kjellemyri aga teatakse Joe Hendersoni ja Bob Bergi saateansamblist. Trummar Audun Kleive on koos tollesama Kjellemyriga tegutsenud Terje Rypdali bändis “Chasers”.
Grupp on käinud turneedel Skandinaavias, külastanud rahvusvahelisi festivale ja teinud ühistööd kitarristi Pat Methenyga – on olnud aktiivsed ja edukad. Lisaks võib neilt märtsis oodata uut albumit “Meditatus”, mis sisaldab atmosfäärilisi, põhjamaiselt kargeid lugusid eri muusikavoolude viljakas tõmbetuules. Helipildi mitmekesisus muutub loogiliselt paratamatuks, kui arvestada, et Hoff mainib enda mõjutustena peale jazzi ja fusion’i suurkujude veel nt selliseid erisuguseid figuure nagu Keith Emerson, Pink Floyd, Deep Purple, Johann Sebastian Bach ja Edvard Grieg.
Heliplaat kätkeb ka väljavõtteid “Magmast” – Jan Gunnar Hoffi teosest, mis kirjutatud spetsiaalselt Mike Sternile. See oopus kõlabki Jazzkaare kontserdil; lisaks veel uued seaded teistele Sterni ja Hoffi kompositsioonidele. Need, kes selle elamuse osaliseks juba saanud, on iseloomustanud: “Liikumapanev jazz-fusion, millele järgnevad nii Põhjamaade kui ka Ameerika jazzi mõjudega kaunid ballaadid. Meloodialiinid etteaste teises pooles liikusid hullumeelse kiirusega. Väga inspireeriv ja edukas koostöö.” Kui nii, siis pole siin enam midagi pikemalt mõelda vaid tuleb kontserdile minna.

KOOSSEIS
Mike Stern – kitarrid
Jan Gunnar Hoff – klahvpillid
Mathias Eick – trompet
Bjørn Kjellemyr – bass
Audun Kleive – trummid