Stuart Nicholson täna EMTAs

25. aprill 2008

Reedel, 25. aprillil kell 15 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kohtumine maailma ühe mõjukaima jazzikriitiku Stuart Nicholsoniga. Tallinnas räägib ta, kui kriitilises seisus jazzimaailm praegu on.

Reedel 25. aprillil kell 15 ootame kõiki Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, et saada vastus viimasel ajal maailma jazziringkondades palju poleemikat tekitanud küsimusele „Kas jazz on surnud?“. Tallinnas räägib jazziikriitik ja –õppejõud STUART NICHOLSON värvikalt ja ohtrate muusikanäidetega jazzi hetkepildist, võrdleb ja vastandab Ameerikas ning Euroopas toimuvat.

Jazzkaare kutsel Eestis esimest korda viibiva Briti kriitiku esinemine põhineb tema viimasel raamatul „Is Jazz Dead? Or has it moved to a new address“, kus ta kirjeldab Ameerika ja Euroopa jazzi arengut, vastuolusid ja stagnatsiooni viimastel aastatel. Samal teemal on Nicholson esinenud paljudel suurematel jazzifestivalidel ja konverentsidel nii Euroopas kui ka Ameerikas.

Maailma mõjukaima jazzikriitiku Stuart Nicholsoni jõulised hinnangud on toonud talle imetlejaid ja vaenlasi. Tallinnas räägib ta, kui kriitilises seisus jazzimaailm praegu on. Nicholsoni raamatuid on tõlgitud 11 keelde. Palju kõneainet tekitanud viimase raamatu „Is Jazz Dead? Or Has It Moved to a New Address“ esimene tiraaž müüdi läbi 12 nädalaga.

Stuart Nicholsoni peetakse põhjendatult maailma üheks intrigeerivamaks jazzikriitikuks ning väga heaks jazziasjatundjaks. Tema sisukaid artikleid ning teravaid arvustusi on paarikümne aasta jooksul avaldanud pea kõik olulisemad muusikaväljaanded nii USAs kui Euroopas. Nicholsoni artikleid võib leida New York Times´is, Financial Times´is, The Guardianis, The Observeris jt miljonite suuruse lugejaskonnaga ajalehtedes-ajakirjades.

1970ndatel jazz-rock bändis mänginud britt on end jazziajalukku kirjutanud raamatutega Duke Ellingtonist, Ella Fitzgeraldist ja Billie Holiday´st, mis on pälvinud kõrge tunnustuse nii USAs kui ka Euroopas. Tema Fitzgeraldi biograafiat on hinnatud parimaks jazzmuusiku elulooraamatuks, mis eales ilmunud.

Viimastel aastatel on Nicholson pühendunud ka tööle lektori ja õppejõuna. Ta on esinenud ülikoolides ning jazzifestivalidel Itaalias, Saksamaal, Iisraelis, Soomes, Norras, Hollandis jm.