SÜGISJAZZ: KOLM EUROOPA SAKSOFONIVIRTUOOSI 1.novembril Kumus

23. oktoober 2009

Viie tippmuusiku seikluslikus kavas võib kuulda erilisi gruuve, rasket svingi, tavatuid ekskursse ulmelistele heliväljadele ning kuulajad saavad olla tunnistajaiks ebainimlikult kiirele suhtlusele muusikute vahel.

Mikko Innanen & Innkvisitio feat. Daniel Erdmann & Fredrik Ljungkvist Pühapäeval, 1. novembril 17.00 Kumu auditooriumis

Kolme Euroopa saksofonivirtuoosi trialoogid ja dialoogid tõotavad tulla hullud ja põnevad. Need mehed on läbi käinud tulest ja veest, mänginud ja lava jaganud paljudega Euroopa uue jazzi eliidist ja põiganud Euroopast kaugemalegi. Enne Tallinna kontserti esinetakse koos Prantsusmaal ja Soomes Euroopa ühel tippfestivalil Tampere Jazz Happening.

Mikko Innanen (31), kelle käes on seekord ohjad, on pärjatud soome muusikaajakirjanike poolt parima sopran-, alt- ja baritonsaksofonisti tiitliga aastail 2003 ja 2004. Ta on üks Soome tänase jazzi tippe, uuendaja ja multiinstrumentalist, kes on oodatud väga paljudes koosseisudes ja stuudioansamblites. Ta on selliste krutskiliste ansamblite nagu Nuijamiehet, Delirium, Gourmet ja Innkvisitio asutaja. Eestis esinenud koos Jaak Sooääre ja hollandi löökpilliguru Han Bennikiga, prantslastega ning ka mitme oma koosseisuga.

Daniel Erdmann (36) on Eesti jazzisõpradele hästi tuntud muusik. Ta on siin esinenud tosin korda ning ta kinnitab, et tunneb end Tallinna vanalinnas jalutades väga koduselt. Koos Jaak Sooäärega võitsid nad omal ajal Griegi Per Gynti lugudega Pärnu Lühima suveöö konkursi ja sestpeale on ta ikka ka jälle siia tagasi pöördunud. Ta kuulub tosinasse koosseisu prantsuse, saksa, taani ja eesti muusikutega ja on mitmes neist liider. Vahetult enne kontserte Innkvisitioga tuuritas ta ansambliga “Das Kapital” andes uue näo Hans Eisleri muusikale.

„Olin kümne-aastane kui juhtusin olema onu juures, kes läks just poodi altsaksofoni ostma. Kui ta pilliga tagasi tuli proovisin seda puhuda, kõlas päris kenasti ja onu kinkiski pilli mulle. 11-14 eluaastani elasin Ameerika Ühendriikides ja mängisin saksofoni kooli bigbändis. Naasnud Saksamaale hakkasin mängima funk-, punk-, hip-hop- bändides. 16-aastaselt otsustasin, et tahan saada jazzmuusikuks ning hakkasin tõsisemalt tegelema saksofonimänguga, 19-selt astusin Berliini Hans Eisleri nimelisse konservatooriumisse. 2001.aastal sain stipendiumi täiendamaks oma mänguoskusi Prantsusmaal ja sestpeale pendeldangi kahe maa vahel. Pere on Prantsusmaal ja vanemad Saksamaal.“

Fredrik Ljungkvist (40) on Rootsis väga hinnatud tenorsaksofonist. Ta on osalenud lugematutel kontsertidel ja jazz-albumitel ning mänginud koos selliste uue muusika tippudega nagu Marc Ducret, Roland Kejser, Anders Jormin, Mats Gustafsson, John Taylor, Joakim Milder, jpt. Ta kuulub rootsi tippansamblite Per “Texas” Johansson Band, Fire House, Ken Vandermark’s Territory Band ja norra ansambli Atomic koosseisu.

Trio Innkvisitio koosseisu kuuluvad peale Mikko Innaneni üks soome hinnatumaid klahvpilli-virtuoose Seppo Kantonen ning uue põlvkonna üks ägedamaid trummareid Joonas Riippa.

Viie tippmuusiku seikluslikus kavas võib kuulda erilisi gruuve, rasket svingi, tavatuid ekskursse ulmelistele heliväljadele ning kuulajad saavad olla tunnistajaiks ebainimlikult kiirele suhtlusele muusikute vahel.

Koosseis:
Mikko Innanen – alt-, sopran-, baritonsaksofon
Daniel Erdmann – sopran-, tenor-, baritonsaksofon
Fredrik Ljungkvist – tenorsaksofon, klarnet
Seppo Kantonen – klahvpillid
Joonas Riippa – trummid