Suri jazzilegend Elvin Jones

19. mai 2004

Modernjazzi kuulsus, 1960ndatel John Coltrane’i ansambli liikmena tuntuks saanud trummar Elvin Jones lahkus siitilmast 76 aasta vanusena.

Trummar Elvin Jones, kes lisaks John Coltrane’i kuulsaimatele salvestistele mängis oma karjääri jooksul ka Duke Ellingtoni, Charlie Parkeri ja Miles Davisega, suri teisipäeval 18. mail New Jersey hospidalis südamerikke tagajärjel.
1950. aastate keskpaigas liitus Jones New Yorgis Charles Minguse orkestriga ning hiljem mängis John Coltrane’i kõige tuntumatel plaatidel, mille hulgas on ka üheks läbi aegade parimaks jazziplaadiks peetav “A Love Supreme”.
Michigani osariigis Pontiacis 9. septembril 1927 sündinud Elvin Ray Jones oli noorim pere kümnest lapsest. Kaks tema vendadest on samuti muusikud – Hank pianist ja Thad flüügelhorni mängija. 1940. aastatel alustas iseõppija Elvin Jones oma karjääri jazzmuusikuna Detroidis ning siirdus New Yorki 1955. aastal, kus liitus esmalt Benny Goodmani orkestriga.
1960. aastal sai temast John Coltrane’i kvarteti liige. Hiljem, juba pärast saksofonikuulsuse surma moodustas Jones oma ansambli Elvin Jones’ Jazz Machine, millega ta tegi rea sooloplaate ja kontsertturneesid. 1990ndatel võttis Jones oma bändi John Coltrane’i poja Ravi.
Legendaarne ameerika jazzikriitik Leonard Feather selgitas Elvin Jonesi tähendust jazzmuusikas nõnda: “Tema peamine saavutus oli millegi niisuguse loomine, mida võib nimetada heliringiks, üheks kogumiks, kus ühtegi lööki ega takti ei pruukinud tähistada erilise rõhuga, küll aga muutus oluliseks üldine fiiling, millest sai grupi kui terviku tohutult dünaamiline ja rütmilises mõttes oluline osa.”
Järelhüüdes tsiteeris New York Times Elvin Jonesi sõnu 1997. aastal ajakirjale Down Beat antud intervjuust: “Inimesed pole ikka veel aru saanud, et trumm on muusikainstrument.”
Ta mängis Zildjani trummitaldrikutega ja esines viimati paar nädalat enne surma, kuigi kasutades juba siis laval hapnikuballoone.
Vaheldumisi New Yorgis Manhattanil ja Jaapanis Nagasakis elanud Elvin Jonesist jäid maha 38-aastane abikaasa Keiko, üks poeg ja üks tütar.