Suri legendaarne buenavistalane Ibrahim Ferrer

07. august 2005

6. augustil lahkus ootamatult 78aastaselt Buena Vista Social Clubi liige Kuuba soni-täht Ibrahim Ferrer, kes vaid mõne päeva eest saabus koju pikemalt Euroopa-tuurilt, kus ta tutvustas oma uut plaati.

Juuli alguses esines Ibrahim Ferrer Hollandis North Sea Jazzi kõige prestiizhikamal laval PWA saalis, avades selle enam kui tunniajase kontserdiga Euroopa ühe mainekama jazzifestivali 30. juubelipidustused.

Tutvustades koos oma orkestriga uut plaati “Mi Sueno – A Bolero Songbook” oli ta tavapäraselt lihtne ja reibas. Tegi nii mõnegi laulu ajal särstakaid tantsusamme, suhtles talle omasel tagasihoidlikul moel publikuga ja laulis. Väljamüüdud saal elas kaasa otsekui eatu ja igavesti kestvana näiva muusiku järjekordsele kontserdile.

Alati lihtsat hallikat sonilotut kandnud Ferreri laulus oli kirge, elutarkust ja väljapeetust, tundlikkust, mis andsid kuulajaile taas märku sellest, et nad on millegi ainukordse sünni juures.

Paraku jäi tänavune kümnetele tuhandetele fännidele palju rõõmsaid muusikalisi hetki kinkinud Euroopa-reis Ferrerile viimaseks. 6. augustil, vaid mõni päev pärast Euroopast naasmist lakkas 78. eluaastal tuksumast kuulsaima soni-laulja, Buena Vista Social Clubi laulusolisti süda.

Ametlikult pole surma põhjust küll avaldatud, ent Ferreri kolleegide sõnul tundis eakas laulja end viimastel päevadel kehvasti ning teda vaevas ravimatu haigus emfüseem ehk kopsupuhitus. Laulja abikaasa Caridad Diaz on öelnud AFP uudistele, et tegemist oli hoopis gastroentriidiga ning mänedzher Daniel Florestan, et Ferreril lakkas töötamast mitu elutähtsat organit.

Kuigi Ibrahim Ferrer jõudis rahvusvahelise tuntuseni alles 1997. aastal, mil Ry Cooder tutvustas maailmale Kuuba muusika projekti Buena Vista Social Club (BVSC), kestis Ferreri muusikukarjäär enam kui 60 aastat. BVSC plaadil olnud bolero “Dos Gardenias” tõi talle maailmas esimese tunnustuse. Ferreri enda lemmikuks oli 1940.-1950. aastate Kuuba traditsiooniline son-muusika, mida ta tutvustas kõikjal, kuhu kontserdireisid viisid.

Ibrahim Ferrer sündis 20. veebruaril 1927 Ida-Kuuba linnas Santiagos. Väidetavalt oli ta ema olnud just klubis tantsimas, kui sünnitegevus ootamatult alanud. 12aastasena suri ta ema. 1941. aastal vaid 14aastasena laulis ta juba professionaalina kodulinna gruppides. 1950ndail kuulus ta tuntud lauljana Pacho Aloso ansamblisse. Kui ansambel 1959. aastal Havannasse kolis, läks nendega ka Ferrer. Ta kuulus gruppi 1980ndate algusaastateni.

Aloso grupist lahkudes loobus Ferrer aktiivsest laulmisest. Ta veetis päevad tagasihoidlikult kingapuhastajana, kuni Ry Cooder ta BVSC projekti kutsus. BVSC esimene omanimeline plaat võitis Grammy. Cooderi projekti teine salvestus 1999. aastal oli Ferreri sooloplaat “Buena Vista Social Club presents: Ibrahim Ferrer”. See osutus samuti ülimenukaks – 2000. a pälvis plaat Latin Grammy parima uustulnuka kategoorias.

Ibrahim Ferreri viimaseks jäänud salvestus “Mi Sueno – A Bolero Songbook” koondab hulga romanilisi boleroid, mille seas on nii üle maailma tuntud viise kui ka Kuubal armastatud meloodiaid. Lood valis vanameister oma plaadile ise.

Ibrahim Ferrer maetakse esmaspäeval 8. augustil.