Suri Nina Simone

23. aprill 2003

Lahkus jazzmuusikaga seotud laululegend, kes oli eeskujuks Aretha Franklinile kui Norah Jonesile ja paljudele teistele lauljatele.

Esmaspäeval suri oma kodus Lõuna-Prantsusmaal pärast pikka haigust 70-aastases vanuses Nina Simone. Teda teati paari pophiti, hulga gospel-laulude, jazziballaadide ja väga isikupärase esinemismaneeri järgi. Nina Simone oli paljude isikupäraste naislauljate eeskuju ja iidol, alates Aretha Franklinist ja lõpetades Norah Jonesiga. Teda on nimetanud oma inspireerijana veel India.Airie, Peter Gabriel ja Sade.
Tuntud kui üks kirglikumaid lauljaid nii pop-, soul-, kui jazzmuusikas, oli ta legend, kellest kunagi polnud teada tema järgmist pööret. 1990ndatel oli isegi kontserte, kus tal polnud tuju laulda. Ometi võitlesid kontserdikorraldajad omavahel, et teda esinema saada. Terviseprobleeme ja füüsilist nõrkust täheldasid kriitikud juba 2001. aastal Carnegie Hallis toimunud kontserdil, kui Nina Simone vajas klaverini jõudmiseks kõrvalist abi. Pärast kontserti nähti teda istumas ratastoolis.
Nina Simone suhe jazziga on poleemiline, mõned teatmikud näiteks ei pea teda jazzlauljaks ega tee temast üldse välja. Teise arvamuse kohaselt on selle madalahäälse väga omapärase laulja tegevusest suurem osa olnud seotud just jazziliku tunnetuse ja tõlgendusega.
Ta sündis PõhjaCarolinas 1933. aastal ja tema tegelik nimi oli Eunice Kathleen Waymon. Hakkas klaverit mängima juba neljaselt ja hiljem õppis ülimainekas Julliardi muusikakoolis. Lauljana inspireeris teda Billie Holiday. Tuntuks sai 1959. aastal tõlgendusega laulust «I Loves You Porgy» George Gershwini ooperist «Porgy And Bess».
Omamoodi jälje jätsid Simone’ist teravalt ühiskonnakriitilised ja inimõiguste eest seisvad protestilaulud. Kui 1968. aastal tapeti Martin Luther King, kirjutas ta loo «Why? The King of Love is Dead».
Protestiks Ameerikas lokkava rassismi vastu lahkus Nina Simone 1973. aastal oma kodumaalt ja asus elama Prantsusmaale. USA-s esines ta pärast seda alles tosin aastat hiljem.
Pärast seda, kui 70ndate keskpaigas lõppes plaadileping RCA-ga, salvestas Nina Simone väga vähe.
Teda jäi leinama tütar Lisa, kes samuti esineb Simone’i nime all ja kellel on praegu roll Elton Johni Broadway-versioonis muusikalist «Aida». Samuti on Lisa salvestanud koos ansambliga Liquid Soul.
Nina Simone matused toimuvad 25. aprillil Carry Le Rouet’ linnakeses.