Täna Jõulujazzil: Bach svingib!

04. detsember 2008

Andres Mustoneni jazzkvartett
4. detsembril kell 19.00 Niguliste muuseumis

Andres Mustonen pole Jazzkaarel uustulnuk. Ta on pannud Hortus Musicuse trummikoori ja kõhutantsijatega koos esinema, Vivaldi ja Corelli rokkima. Nüüd on järg Johann Sebastian Bachi käes, kel tuleb svingida koos Jaak Sooääre, Taavo Remmeli ja Tanel Rubeniga ning muidugi Andres Mustoneniga. See kvartett on juba tõestanud oma karismaatilisust ja improviseerimisoskust ning stiilset nutikust, seepärast ei pauguta vanad meistrid vihaste piksenooltega, vaid noogutavad heatahtlikult pilvepiirilt ja kui saaksid, siis tantsiksid kaasa. Nad on mestis Andres Mustoneniga, kes teab, et meistritele meeldiksid väikesed vallatused. Andres ei karda ületada piire, ühendada stiile, lõhkuda dogmasid ja asendada neid tänaste ja ühtaegu üldinimlike tõdedega.

Johann Sebastian Bachi soolosonaadid kuuluvad Andres Mustoneni repertuaari ammugi. Ülesehituselt on need vanadest tantsudest koosnevad süidid. Gigue, Allemande, Sarabande, Courant jt. haakuvad Mustoneni arvates väga hästi jazzirütmidega. Bachi muusika on nõtke rütmiga ja kirjutatud rõõmsa naeratusega, seepärast on ka hea seda varieerida ja arendada. Bach oli suurepärane improvisaator, seda kunsti valdasid iseenesest mõistetavalt kõik tema kaasaegsed suured muusikud. Tänapäeva heliloojad-interpreedid on improvisatsioonikunsti unarusse jätnud, kuid Andres Mustonen ja tema jazzmuusikutest kolleegid hoiavad seda oskust au sees.

Andres Mustonen on mitmekülgne muusik – viiuldaja, dirigent, varajase muusika ansambli “Hortus Musicus” juht, vanamuusika uurija ja asjatundja on oma tegevusvälja aina avardanud. Ta juhatab mainekaid sümfooniaorkestreid paljudes riikides, solistina esineb ta erinevate kammerkooseisudega. Tihedad loomingulised kontaktid on tal Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja teiste eesti heliloojatega. Euroopa ja Venemaa kaasaegsete heliloojate ja interpreetide seas on Mustonenil palju sõpru, tänu millele on Eestis olnud võimalik kuulda paljusid tippesinejaid. Tänu Mustoneni uueotsinguile on Eestis esmakordselt kõlanud mitmed Penderecki, Takemitsu, Gubaidulina, Kantšeli, Martõnovi, Šostakovitši jt. teosed.

Rahvusvahelise barokkmuusikafestivali opeNBaroque ning kontserdisarjade “Suur Muusikaakadeemia” ja “Väravatorni muusika” algatajana püüab Mustonen kõigis oma ettevõtmistes leida ühist erinevate muusikastiilide vahel. Teda huvitab see, mis ühendab erinevaid muusikaid ja kunste, mis on üle kõige. Ehtsus, siirus, armastus ja ausus on sõnad, mida ta selle kirjeldamiseks korduvalt kasutab.

Koosseis:
Andres Mustonen – viiul
Jaak Sooäär – kitarr
Taavo Remmel – kontrabass
Tanel Ruben – trummid