Talvejazz alustab!

06. jaanuar 2009

Sel aastal 20. juubelit tähistav Jazzkaar kutsub enne kevadist suurt jazzipidu kuulama kontserdisarja Talvejazz 2009, kus lisaks jazzile võib kuulda muusikat ka teistest žanritest.

Sel aastal 20. juubelit tähistav Jazzkaar kutsub enne kevadist suurt jazzipidu kuulama kontserdisarja Talvejazz 2009, kus lisaks jazzile võib kuulda muusikat ka teistest žanritest.

Hooaja avab Berliini ansambel Klima Kalima; bändi juhtfiguur kitarrist Kalle Kalima on Jazzkaarel esinenud ansambliga Johnny LaMarama. Kalimal on Euroopas palju sõpru ja mitmeid erinevaid koosseise, seekord tuuritab ta hea huumorisoone ja tihti pööraste saksa muusikutega. Eriline projekt jaanuari kavas on Endel Riversi Austraalia-Eesti kvarteti kontsert “Ajajõgi”, mis on ühe rokkmuusiku teekond-mõtisklus olnud ja olevast, ajalikust ja igavikulisest. Rokkmuusikuna Eestis oma teekonda alustanud Endel Jõgi-Rivers jõudis oma rännakutel Austraaliasse, kus töötas produtsendi ja kitarristina, mitmed tema lood jõudsid USA rokkmuusika edetabelitesse Nüüd on muusik kutsunud Eestisse Austraalia ühe tipptrummari Grant Collinsi ning noore pianisti Leanne Lai, trioga liitub ka bassist Raul Vaigla, et laiemalt tutvustada siinsele roki- ja jazzipublikule Endel Riversi loomingut.

Rootsi saksofonist Håkan Lewin, kes oli ka esimese Jazzkaare külaline, on ellu kutsunud mitmeid rahvusvahelisi kollektiive ja musitseerinud muuseas ka eesti muusikutega. Duos Aldo Meristoga salvestati eesti esimene jazzi-CD „Jüri bussipeatus“. Koos esinesid nad kollektiivides Overseas ja Baltic Quartet. Seekord esineb uuenenud Baltic Quartet kavaga, mis on pühendatud jazzi suurmeistrile Duke Ellingtonile, kelle sünnist möödub kevadel 110 aastat. Koos Toivo Undi ja Brian Melviniga on kvarteti külalisesineja Kaire Vilgats. Kameruni-Senegali-Prantsusmaa trio Sawadu käib vabalt ümber nii jazzi kui maailmamuusika rütmidega ja lisab sinna paraja annuse oma loomingulist fantaasiat ja vürtsi.

Helin-Mari Arderi kvintett esitab eesti ühe andekama laululooja Kustas Kikerpuu loomingut. Paljud Kikerpuu laulud nagu „Päike ikka paistma jääb“, „Taas punab pihlapuid“ ja teised kõlavad aina uutes esitustes. Helin-Mari Arder esitab tuntud laulude kõrval ka neid, mis väärivad taasavastamist.

Uut saksa jazzi tutvustab kontserdisari Ergo Jazz Session, mis on jõudnud kolmanda kontserdini – esineb trompetist Thomas Sifflingi trio, kelle kava koosneb kahe viimase albumi „Kitchen music“ ja „Cruisen“ lugudest ning milles saab kuulda nii elektroonikat, klubirütme, säravaid soolosid kui ka mõnusat nautlemist.

Jazzkaare talvehooaeg lõpeb 13. märtsil, et saaks hetkeks hinge tõmmata ja kevadise juubelifestivali kavast oma lemmikesinejate kontserdid välja valida. Talvejazzi piletid on müügil Piletilevi müügipunktides, Statoili teenindusjaamades ning www.piletilevi.ee. Vaata lisa Talvejazzi kavast.

20. Tallinna Rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 17.- 26. aprillini üle kogu Eesti.