Tampere Jazz Happening avalikustas esinejad

05. september 2004

Novembri alul saab Tamperes kuulata tippklassi modernjazzi. Rabih Abou-Khalil, The Skatalites, Ravi Coltrane, Soweto Kinch on vaid murdosa sajakonnast esinejast.

4.-7. novembrini toimuv 23. Tampere Jazz Happening annab hea läbilõike hetke modernjazzi trendidest maailmas, tuues publiku ette neljal õhtul üle 90 muusiku enam kui 20 koosseisus.

Festivaliõhtud kulgevad kolmes lähestikku asuvas kontserdisaalis: pealava Paakahuone ja klubi asuvad sama katuse all, intiimsem pubilava Telakka asub paari minuti jalutuskäigu kaugusel festivali keskusest.

Jazz Happeningi avavad neljapäeval 4. novembril kliinikuga kitarrist Raoul Björkenheim ja trummar Lukas Ligeti. Õhtu klumineerub põhjanaabrite freejazziga 9liikmeliselt koosseisult Suurin Onni.

Reede 5. november
Õige hoo saab Happening sisse reedel, mil õhtu avab liibanoni päritolu ud-i virtuoos Rabih Abou-Khalil. Tema järel on festivali pealava briti päritolu 11liikmelise Jazz Jamaica päralt, mis miksib ska, reggae ja jazzi köitvaks sulamiks. Tamperes peab oma 40. juubelit samal õhtul ka legendaarne The Skatalites Jamaikalt, kes viib publiku veelgi sügavamale Kariibimere saare muusikasse.

1950-60ndate aastate hõngu toob reedel Telakka kontserdilavale Tampere grupp Olmarin Unioni. Seejärel esineb rahvusvaheline Nordic Project trombonisti Antti Rissaneni ja ühendriikide bassisti Ted Trimble eestvedamisel. Ehkki kvartetis ameeriklasi-soomlasi pooleks, mängitakse siiski põhjamaise hõnguga jazzi.
Telakka õhtu lõpetab duo Raoul Björkenheim-Lukas Ligeti, kelle muusika viib freejazzi, rocki ja avangardi võtmes aafrika, korea ja indoneesia meloodiate ja rütmide mõjusfääri.

Laupäev 6. november
Laupäevane festival on avatundidel põhjamaise moodsa jazzi päralt. Programmi avab kell 13 rootslaste Exploding Customer, kes serveerib jazzi free-bop-post-Ornette Colemani stiilis. Nende järel saabub lavale Norra hetke üks kuumimaid jazzbände The Core.
Väärtuslikke muusikahetki loob kindlasti duo Fred Anderson ja Hamid Drake. Trompetist Anderson ja löökriistamängija Drake on kaasagses uuendusmeelses jazzmuusikas tähelepanuväärsed muusikud, kes osalevad paljudes eksperimentaalsetes koosseisudes. Ennelõunase osa lõpetab kell 17.30 pealaval prantsuse trummari Christophe Marguet´ sekstett.

Õhtu ennustab edeneda festivali kulminatsiooniks, sest kreisilt sütitavat muusikat jagub uue päeva tundidessegi. Kell 20 lükkab jazzivankri pealaval veerema Chicago Underground Trio, kes triivib akustiliste ja elektrooniliste muusikaloomise võimaluste tuules.
The Cosmosamatics koosneb suurepärasest ameerika muusikutest, kes lisaks oma kompositsioonidele esitavad ka oma nägemuse Eric Dolphy ja Charlie Parkeri loomingust. Pealava viimasel esinejana on välja kuulutatud saksofonist Ravi Coltrane´i kvartett.

Pealavalt siirdub jazzienergia klubisse, mis kell 01.30 muutub tuliseks hiphopi ja freejazzi seguseks öömuusikaks. Publikut hullutab ja õrritab 26aastane saksofonist-räppar Soweto Kinch Suurbritanniast, kes on viimastel aastatel võitnud rea olulisi jazziauhindu ja oodatud esineja olulistel jazzifestivalidel üle maailma.

Telakka õhtusse mahuvad Soome jazzansamblid. Impressionistlikku romantilist joont hoiab Verneri Pohjola juhitud Ilmiliekki Quartet . Funk-jazz-afrobiiti toob Teddy Rok Seven.

Pühapäev 7. november
Festivali viimasel päeval kell 14 debüteerib Soome-Rootsi supergrupiks tituleeritud Loco Motife. Koosseis, kuhu teiste seas kuuluvad ka Anders Bergcrantz, Mikko Innanen, Uffe Krokfors, Tom Nekljudow tõotab põnevat jazzielamust.
Muusikaliselt värvika koosseisuga esineb ka bassist Henry Grimes USAst, kes 30aastase vaheaja järel on taas modernjazzi tippude ritta naasnud. Teda toetavad Hamid Drake, saksofonist Jemeel Moondoc ja vibrafonist Khan Jamal.
Festivali viimase kontserdi annab itaalia saksofonisti ja klarnetisti Gianluigi Trovesi oktett.

Toreda tava kohaselt lõpeb Tampere Jazz Happening jamsessioniga, mida viimased aastad on innukalt juhtinud Raoul Björkenheim. Varaste hommikutundideni kestval ühismusitseerimisel osalevad pea kõik muusikud, kel sel ajal veel võimalik Tamperes viibida.

23. Tampere Jazz Happening
4.-7. november
Piletid: festivali pass 100/80 eurot, laupäeva pass 50/40 eurot, kontserdipiletid 10-30 eurot