Tampere Jazz Happening tuleb kirev

19. august 2003

Soome kõige edumeelsem jazzifestival toimub tänavu 22. korda ja leiab aset kolmel päeval 31.10. kuni 2.11.

Juba aastaid soomlaste maailmapilti jazzmuusika võimaluste osas avardanud Tampere Jazz Happening tõotab muusikaliste seikluste otsijatele taas hulga põnevust. Omapärane küll, kuid veel pole ükski eesti muusikakollektiiv või loovat jazzi viljelev muusik selle festivali lavale pääsenud. Küll aga on Tampere üritus näpuotsaga pakkunud võimalusi soome muusikutele, kes vastavad korraldajate poolt kehtestatud kriteeriumidele. Reegliks on kujunenud see, et Tampere Jazz Happeningi puhul on piiri tagant tulevate külalisesinejate osakaal alati suurem kui kohalike muusikute oma.
Tänavu esindavad Soomet rahvusvaheliselt tunnustatud kitarristi Raoul Björkenheimi Scorch Trio, ansambel Gnomus, Jukka Gustafsson, Juhani Aaltonen Trio ning Samuli Mikkonen & 7 Henkeä. Ühtekokku on festivali esinejateloetelus umbes 70 muusikut. Jazz Happening ise reklaamib neid kui uuendusliku jazzmuusika tippe ning arvatavasti pole see liialdus. Mastaapi lisab festivalile avapäeval toimuv esiettekanne, kus Raoul Björkenheimi teose “Situations” elektrikitarrile, viiulile ja orkestrile esitavad Tampere Filharmoonikud John Storgårdsi juhatusel. Kuigi see kontsert, mille korraldab Tampere Filharmoonia, ei kuulu otseselt festivali kavva, on sellel Jazz Happeningiga otsene seos. Ametliku avakontserdi annab norra elektro-jazz-kollektiivi Wibutee häppeningilaadne etendus.
Modernjazzi ja biitide mängu pakub ka prantsuse trompetisti Erik Truffaz’ kvarteti etteaste. Ansamblilt ilmus hiljuti Blue Note’i firmamärgi all plaat “Walk Of The Giant Turtle”, millel kõlavat muusikat kuuleb peaasjalikult ka Tamperes.
Teine festivali täht on New Yorgi trio The Bad Plus, kelle plaat on tänavu ookeanitaguste kriitikute meeli erutanud. Grupp mängib muu hulgas ka töötlust Nirvana hitist “Smells Like A Teen Spirit”. Augusti aluspäevil ilmunud ajakirja Down Beat kriitikute tabelis kuulutati The Bad Plus parimaks uustulnukaks tänases jazzmuusikas.
Festivali raamesse kuulub ka vestlusring, mida juhivad ajakirja The Wire peatoimetaja Tony Herrington ja ajakirjale Down Beat kaastööd tegev ameeriklane Howard Mandel.
Rootsi jazzi esindab Sture Ericsoni juhitud Electrics ja norralase Håkan Kronstadi grupp Kronstad Trio. Eklektiline ameerika pianist Uri Caine toob festivalile oma trio Bedrock 3. Viimati Jazz Happeningil 1987. aastal esinenud New Yorgi avangardviiuldaja Billy Bang toob kaasa muusikat, mis pärit tema mulluselt plaadilt “Vietnam: The Aftermath”, mis sai kriitikutelt hulga kiidusõnu. Legendaarse bassisti William Parkeri (esines 1991 Pärnu Fiestal Peter Brötzmanni ansambli koosseisus) grupp kannab nime Healing Song ning kui uskuda korraldajate lubadusi, näeb ja kuuleb seal mitmeid erilisi asju, sealhulgas ka tantsu.
Duo Raymond Boni ja Joe McPhee, kes mängivad pärast Tampere Festivali ka Tallinnas, on saanud koha öölaval klubis.
Jazz Happeningi tähtesinejate nimistusse kuulub ka prantsuse saksofonisti Louis Sclavise ansambel, mis esineb pühapäeval. Festivalile paneb punkti Peter Brötzmanni juhitud Chicago Tentet, mis koosneb kirju rahvusliku päritoluga muusikutest, kellest osa astub festivali lavale ka muudes koosseisudes.