Tartus algab IMPROVIZZ 05

02. märts 2005

4.-6. märtsini toimub Tartus rahvusvaheline improvisatsioonilise muusika festival IMPROVIZZ 05.

Vaba loovat mõtet arendaval IMPROVIZZil kohtuvad juba neljandat korda Eesti tuntumad vabaimprovisatsiooni solistid ja ansamblid, maailmas ainulaadne vabaimprovisatsiooni koolkond, välismuusikud Prantsusmaalt ja Saksamaalt ning Tartu üliõpilaslinna õhkkond, et tuua välja IMPROVIZZ – innovatiivse mõtte koondumise potentsiaal nii Eestis kui regioonis laiemalt.

Festivali peakorraldaja, Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika õppetooli juhataja Aleksander Sünteri sõnul juhitakse vabaimprovisatsiooni kaudu tähelepanu helimaastiku kõlale meist igaühe reaalsuse eksistentsi hetkes. Kursuste ja loengute kaudu tutvustatakse inimese sisemise vabaduse loovat jõudu ning improvisatsiooniõpetuses kasutatavat metoodikat selle loovuse vabastamiseks.

Festivali idee autor on pianist Tanel Joamets, Eesti Muusikaakadeemia klaveri ja improvisatsiooni õppejõud. Konsultant Anto Pett, Eesti Muusikaakadeemia klaveri ja improvisatsiooni professor.

FESTIVALI AJAKAVA
Kontserdid:
4.märts kell 20 Tartu Sadamateatris “Opera Kit” – Etienne Rolin (Prantsusmaa) flööt, klarnet, saksofonid, Kent Carter (Prantsusmaa) kontrabass, Anne-Liis Poll vokaal, Priit Lehto vokaal, Jaak Sooäär el.kitarr, Tanel Ruben löökpillid, Anto Pett klaver
Taavi Kerikmäe klaver, elektroonika + Mart Soo kitarr, elektroonika + Raido Mägi – liikumine

5.märts kell 20 Tartu Sadamateatris Tanel Joamets klaver + Bruno Maurice (Prantsusmaa) akordion
Ans. Improloo vokaal + Robert Jürjendal semiakustiline kitarr + Liis Jürgens harf

6.märts kell 15.30 TÜ Ajaloomuuseumis EMA tudengid + Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid
kell 18 TÜ Aulas “Ettearvamatu lõppkontsert” improorkestri osalusel

ÕPITOAD:
1.-4. märts: Viljandi Kultuuriakadeemias Hanes Heyne (Saksamaa) meistrikursus: “Muusikaline improvisatsioon looduslike materjalide ja maailmakultuuri instrumentidega”

4.märts kell 14 TÜ peahoone auditooriumis 232 Mikk Sarve loeng “Improvisatsioon – esivanematelt päritud juhtimisvahend”

kell 16.30 Viljandi Kultuuriakadeemia kammersaalis: Hannes Heyne kursuslaste õpituba-kontsert

5.märts kell 14 Tartu Raekoja saalis Anto Petti ja Etienne Rolini improvisatsiooniõpikute esitlus
Hannes Heyne kursuslaste õpituba-kontsert loomulike instrumentide ja materjalidega “Liikuvad elemendid”

Pääsmed:
Festivali üksikpääsmed (60/30 kr) ja pass (140/70 kr) on müügil Vanemuise teatri kassades ning tund enne algust kohapeal

Lisainfo:
IMPROVIZZ peakorraldaja Aleksander Sünter
56912291
sass@folklore.ee

Esinejate lühitutvustus:

4.märts kell 20 Tartu Sadamateatris „Opera Kit“
Etienne Rolin, puhkpillivirtuoos Prantsusmaalt, esines koos Anto Petti, Anne-Liis Polli ja Priit Lehtoga menukalt möödunudaastasel Improvizzil. Samad muusikud on koos ka seekord, lisaks veel Jaak Sooäär, Tanel Ruben ja Kent Carter. Kaks esimest on Eestis tuntud improviseerijad ja esinenud mitmel puhul ka meie varasematel festivalidel. Esmakordselt Tartus on kontrabassist Kent Carter, USA päritolu, kuid nüüd palju aastaid Prantsusmaal resideeruv jazzilegend, kes tuntuks saanud 60ndatel ja 70ndatel Steve Lacy ansamblis. Viimastel aastatel on ta teinud palju just vabaimprovisatsiooni projekte.
Kontserdil sünnib “Ooper”. Mis tegelikult juhtub ei tea muidugi veel keegi.

Taavi Kerikmäe + Mart Soo + Raido Mägi
Taavi Kerikmäe ütleb enda esinemise kohta nii: kontserdi teemaks on nähtamatu ja hoomamatu inforägastik meie ümber, mille moodustavad lugematud raadiolainetena levivad signaalid: raadiosaated, erinevad raadiosaatjad, mobiilside jne. See tohutu infotulv on unikaalne ja kordumatu igas hetkes. Kontserdi eesmärgiks on raadiovastuvõtjate abil tuua kuuldavaks osake meid ümbritsevate raadiolainetest, neid kôikvôimaliku elektroonikaga töödeldes ja koos nendega improviseerides. Kontserdil on kasutusel suur hulk erinevaid raadioaparaate, kitarrid, erinevad klahvpillid, digitaalseid ja autentseid nn. helitekitajaid. Inimkehal improviseerib koos Taavi ja Mardiga tantsija Raido Mägi.

5.märts kell 20 Tartu Sadamateatris
Tanel Joamets + Bruno Maurice
Koos Tanel Joametsaga astub üles üks selle festivali peaesinejaid – bajaanikunstnik Bruno Maurice. Pariisis ja Kiievis õppinud Maurice on tuntud nii klassika interpreteerija kui improviseerijana. Kõikides stiilides iseloomustatakse tema mängu kui väga tundlikku, sooja ja ekspressiivset. Ka on unikaalne tema pill, mille on käsitööna valmistanud vene pillimeister Koltšin.
Duo Joamets – Maurice sünnib alles kohapeal.

Ans. Improloo + Robert Jürjendal + Liis Jürgens
Eelmisel aastal Tartu publiku vallutanud inimhäälekvartetile Improloo sekundeerib Robert Jürjendal kitarrilt kõlavate eletrooniliste helidega. Nende vahel on omamoodi silda loov Liis Jürgens harfiga. See harukordne helide ja suhete maailm sünnib teie endi silme all kohapeal.

6.märts kell 15.30 TÜ Ajaloomuuseumis
EMA tudengid + Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid
Läbi aastate on uusi andeid publiku ette toonud tudengite kontsert. Seekord astuvad lisaks Eesti Muusikaakadeemia tudengitele üles ka tudengid Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika ja pop-jazz osakondadest. Seega lisandub uusi kõlavärve rahvamuusika ja jazz´i vallast.

kell 18 TÜ aulas “Ettearvamatu lõppkontsert”
Nagu ikka saavad festivalikülalised kokku omalaadsel ettearvamatul ühisetendusel. Sel aastal lisandub Tallinna noortest improviseerivatest keel-, puhk- ja löökpillimängijatest moodustatav improorkester. Seda juhatavad Pett, Rolin, Poll ja soovi korral mõni teinegi (improvisatsioon!). Juhatamiseks kasutatakse erilist käemärkide süsteemi. Erinevad žestid tähendavad nt. mängu pikkades rütmivältustes, lühikestes nootides, soolot, motiivide gruppide kordamist, unisooni, rütmilist aktiivsust, pausi jne.
Ja festivalikülalised, kes ei juhata või ei mängi orkestris, saavad selle orkestri ees soleerida.

ÕPITOAD:

4.märts
kell 14 TÜ peahoone auditooriumis 232 Mikk Sarve loeng “Improvisatsioon – esivanematelt päritud juhtimisvahend”.
Improvisatsioon muudab nüüdse praeguseks. Improvisatsioon tähendab algselt paremaks ja parajamaks saamist. Sõna praegu tuleneb sõnadest para ja aegu, tähendades kokku sama – nüüdse hetke parimat.
Põlisrahvaste enese- ja kogukonnajuhtimise eesmärgiks on aina olnud iseorganiseerumise saavutamine – et juhtuks parim, mis hetkel on võimalik. Tõhusaks töövahendiks selle juures on olnud muusikaline, sõnaline, mänguline ja tantsuline improvisatsioon.

5.märts
kell 14 Tartu Raekoja saalis Anto Petti ja Etienne Rolini improvisatsiooniõpikute esitlus
Improvisatsiooniprofessorid Anto Pett ja Etienne Rolin on aastaid improõppejõuna tegutsenud, ning nüüd kumbki oma kogemusest raamatu kirjutanud. Esitlus tõotab tulla põnev ja mõtlemapanev just võrdluses – kaks õpikut, kaks maailma.

Hannes Heyne kursuslaste õpituba-kontsert loomulike instrumentide ja materjalidega “Liikuvad elemendid”.
Oma improvisatsioonimetoodikat ja ühe Viljandi Kultuuriakadeemias toimunud kursuse tulemust tutvustab improvisatsioonipedagoog Hannes Heyne Saksamaalt.
Lõik kursuse tutvustusest:
Kasutades teadvust suunavaid meetodeid taandame väliste allikate osakaalu ning süveneme helidesse läbi muusika algmaailma sügava kuulamise. Integreeritakse häält, keharütme ja rütmipille. Rõhk on tegevuse protsessil mitte lõpuks valmival muusikapalal. Lihtsad materjalid nagu kivid, puit, metall jm. aitavad vormida uue ja ootamatu lähenemise muusikalise PRAEGU juurde.

Festivalikorraldajad tänavad:
Tartu LV, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital, Prantsuse Suursaatkond, Prantsuse Kultuurikeskus, Postimees, Eesti Muusikaakadeemia, Viljandi Kultuuriakadeemia, Tõravere Trükikoda