Tartus tuleb improfestival Improvizz

16. veebruar 2004

27.-29. veebruarini toimub Tartus järjekordne improvisatsioonilise muusika festival Improvizz. Esinevad eesti vabaimprovisaatorid ja külalised Prantsusmaalt ja Venemaalt.

Esimene improvisatsiooni festival Imprvizz toimus Tartus 2000. aastal.
Seekordne festival erineb varasematest selle poolest, et lisaks muusikale saab kuulda ka loenguid ning sel aastal ei toimu ka varasematel aastatel toimunud improvisatsioonikonkurssi. Seda asendab aga festivali viimasel päeval Sadamateatris toimuv EMA tudengite kontsertetendus, mis sünnib improvisatsioonile omaselt kohapeal.
Kahel esimesel festivalipäeval saab TÜ peahoones kuulata loenguid kus tuleb juttu loodusest kui improvisatsioonipartnerist ning Improvisatsioonist ja kultuuriplahvatusest. Samuti jagavad loenguvormis oma kogemusi improvisatsioonist mitmed tegevmuusikud.
Uued on ka ka esinemispaigad. Kontserdid toimuvad seekord TÜ aulas ja Sadamateatris. Esinejate seas on tuntud improviseerijaid nii Eestist kui ka külalisi Venemaalt ja Prantsusmaalt.
Festivali muusikaline osa algab reede õhtul kontserdiga TÜ aulas, kus astuvad üles Tanel Joamets ja Olesja Rostovskaja Venemaalt, kes musitseerib tavatul instrumendil termenvox’il. Samuti saab esimesel õhtul kuulda Etienne Rolin’i Prantsusmaalt ja ansamblit ProImpro.
Festivali teine päev algab taas loengutega. Õhtusel kontserdil TÜ Aulas esinevad ansambel Improloo, Jacques Di Donato Prantsusmaalt, Taavi Kerikmäe ja Mart Soo.
Festivali viimasel päeval on Tartu Sadamateatrisse planeeritud kontsert-etendus EMA tudengitelt kus astuvad üles nii muusika kui teatritudengid ning traditsiooniliselt lõpetab niigi ettearvamatu festivali “Ettearvamatu lõppkontsert”. Sellel kohtuvad eelmistel päevadel üles astunud improviseerijad Etienne Rolin, Olesja Rostovskaja, Anto Pett, Tanel Joamets, Taavi Kerikmäe, Mart Soo, Anne-Liis Poll. Nendega liitub veel löökpillimängija Anto Õnnis. Kordamööda ja korraga improviseerides luuakse täiesti äraarvamatu tervet kontserti täitev kompositsioon.
Festivali peakorraldaja Aleksander Sünteri sõnul on IMPROVIZZI eesmärgiks koondada kolmeks päevaks Tartusse Eesti parimad improviseerijad ning väliskülalistena valdkonna spetsialistid Prantsusmaalt ja Venemaalt. Samuti on festival võimalus huvilistele saada loengute näol osa improvisatsioonikunsti filosoofilistest ja rakenduslikest tagamaadest.
Festivali ideeks on kõigi loominguliste muusikute jõudude ühendamine ning pikemas perspektiivis ka kasvatamine.
Festivali kunstiline juht on pianist Tanel Joamets