Terry Callier ja Ursula Rucker märtsi keskel Eestis

24. veebruar 2008

14.-15. märtsil toimub Kumus muusikasündmus nimega Soul Spectrum, mille peaesinejad on Terry Callier ja Ursula Rucker.

14.-15. märtsil toimub Kumus muusikasündmus nimega Soul Spectrum, mille peaesinejad on Terry Callier ja Ursula Rucker. Tutvustatakse nimekaid artiste üle maailma, kellel on läbi oma muusika midagi olulist öelda.

KUMU Kunstimuuseum ja kultuuriajakiri MUUSA on ühendanud käed, et tuua kuulajateni uus ja omapärane kontsertite sari nimega Soul Spectrum, mis soovib pakkuda publikule hingestatud ja kaasahaaravaid muusikalisi jutustusi. Tegemist on eelkõige vaba ja sundimatu kontsertõhkkonnaga, kus iga muusik jutustab meile Oma Loo, rääkides elust ja meile olulistest asjadest nii nagu peab – ausalt, vahetult ja isiklikult.

Avalöögi annab 14. märtsi õhtul Ursula Rucker. Teda soojendab eksperimentaalgrupp SSS (Riho Sibul, Jaak Sooäär, Raul Saaremets).

USAs Philadelphias sündinud ja kasvanud Ursula Rucker ei laula ega mängi pilli. Ta on kõnelev artist. Üks tähelepanuväärsemaid “spoken word” poeete maailmas, kes hakkas enda ümber toimuvat kirja panema juba väikse tüdrukuna, hiljem kujunes temast Philadelphia poetry-liikumise üks peamisi arhitekte.

Nii nagu eelkäiad ja mentorid Jill Scott-Heron, The Last Poets ja Sonia Sanchez, kelle sõnumid on väga otsekohesed, räägib ka Ursula asjadest nii nagu need on. Tema lüürika on jõuline ning alati aus ja vahetu. Võitleb kõige vastu, mis on vale, ebaõiglane ning olgu need jutustused nii sotsiaalkriitilised kui tahes, võib alati selles kogeda inimlikku mõõdet – sügavat hingestatust, soojust ja sisemist soovi mõjutada midagi heas suunas. Ning seda ka ta teeb, sidudes oma lüürika muusikaga uueks ja jõuliseks kunstivormiks.

Ursula Rucker on teinud koostööd suure hulga erinevate produtsentidega – The Roots, 4 Hero, King Britt, Josh Wink, Little Louie Vega jt. Tallinnas astub ta üles kolmeliikmelise kollektiiviga, kelle hulgas ka tunnustust koguv Philadelphia helilooja ja kitarrist Tim Motzer.

Sibul, Sooäär, Saaremets ehk SSS on pigem eksperimentaalprojekt kui seltskond iga päev õlg õla kõrval koos töötavaid muusikuid. Miksides omavahel jazzi, bossa-noovat, elekroonilisi rütme ja New Yorgi all-linna helisid on tulemuseks mitmeplaaniline ja kohati psühhedeelne atmosfäär, mille lummus on kummastav. Ehk on selleks karismaatiline Riho Sibul. Võib-olla pisut neurootilise käekirjaga kitarrigeenius Jaak Sooäär.Võib-olla Raul Saaremetsa ebamaised rütmiluubid. Esmapilgul üksteist välistavate doktriinide, viie väga erineva helimaailma kokkusaamise hetked on midagi enamat, kui see mida me saalis kuulma oleme harjunud.

Laupäeval, 15. märtsil astub Soul Spectrumi raames üles Eestit esmakordselt külastav legendaarne folk-jazz legend Terry Callier. Teda soojendavad Tõnis Mägi ja Chalice.

Terry Callier, Curtis Mayfield’i lapsepõlvesõber, on mees kes tuli 1965. aasta Chicagos välja uuendusliku soundiga, millel tugevasti jälgi spirituaalsest jazzist, soulist ja mustast folgist. Tänaseks on ta maitsmas koostöövilju tantsumuusika innovaatorite 4 Hero ja Incognitoga.

Paljuski DJde, nagu Gilles Petersoni, Dr Bob Jonesi ja sarnaste valgustatute vedada olnud Suurbritannia uuema põlvkonna jazz-scene avastas vahepeal 15 aastaks ära unustatud Terry Callieri 1990ndate keskpaigas enneolematu ärevuse ja õhinaga. See õhin tundub kestvat siiani ja on vahepeal levinud kõikjale Euroopasse, Jaapanisse ning tagasi laulja kodumaale USAsse.

Terry Callieri looming on praegu, 21. sajandi hakul, elusam kui kunagi varem, tema taasavastamine uuema põlvkonna poolt on andnud mehele legendi staatuse. Ja miks ka mitte, sest Callieri laulumaneer ning hingestatud folk-jutustused on tõesti märk millestki suuremast ja ajatumast, ühendades ja inspireerides läbi oma loomingu mitmeid põlvkondi. Terry Callier esineb Eestis seitsmeliikmelise bändiga.

Kumu suur näitustesaal, muuseumi aatrium ja fuajee moodustavad ühtse kontsertjutustuste ruumi kus vaheaegadel ringi liikudes saab tutvuda video, foto ja maalikunsti teemalise näitusega. Avatud on ka baarid ja puhvetid.

Sündmuse raames avatakse spetsiaalne kunstinäitus, kus astuvad üles 10 muusikaga lähedases suhtes olevat erineva põlvkonna kunstnikku, et kirjeldada läbi oma tööde isiklikku muusikalist maitset ja maitsetust. Mõtet edasi arendades luuakse nägemusi kultuurist ja kultuuritusest laiemalt. Näitus tutvustab kunstnike isiklikke muusikalisi eelistusi, kuidas muusika on mõjutanud nende loomingulist tegevust ning kujundanud kunstnike väärtushinnanguid laiemalt.

Milline otstarve on muusikal meie jaoks? Kas on see pelgalt vahend põgenemaks keskpärasusse viivate radade eest või ehk on see hoopis igavikulisema, meie silmaga nähtamatu poole – hinge püüdluste peegel? Hing ei pidavat saama mõelda ilma pildita. Ärgem siis oodakem pilte vaatamiseks, oodakem pilte mõtlemiseks.

Näitusel eksponeerivad oma töid Margus Tamm, Laura Kallasvee, Herkki-Erich Merila, Kaarel Kurismaa, Toomas Volkmann, Raoul Kurvitz, Urmas Muru, Hannes Unt, Kiwa ja Caviar.

14.-15. märtsil kell 20 Kumus
Pilet 485 krooni
Piletite kogus on piiratud. Pileteid saab broneerida festivali kodulehel www.soulspectrum.ee

Esinevad:
Terry Callier (Chicago, USA)
Ursula Rucker (Philadelphia, USA)
Tõnis Mägi & Chalice
Riho Sibul, Raul Saaremets, Jaak Sooäär
DJ Orav
DJ Vadjah Lahari