Thelonious Monkist Saaremaa valsini

10. september 2008

Kitarristide Tiit Pauluse ja Jaak Sooääre juhuslikust kohtumisest alguse saanud projekt saab esitletud 18. septembril algusega 19.00 Tallinna Kunstihoones.

Tiit Pauluse – Jaak Sooääre uue CD esitluskontsert
18. septembril kell 19 Tallinna Kunstihoones

Kitarristid Tiit Paulus ja Jaak Sooäär on mõlemad tugevad isiksused, kes vedamas paljusid jazziprojekte ja eal ei tule neil puudu põnevatest loomingulistest ideedest. Nad on kirjutanud hulga head muusikat nii kitarrile kui ka suurematele koosseisudele, nii instrumentaalset kui ka vokaalset.

Duoprojektiks viis neid kokku juhus: 2006. aasta varakevadel, mil valmistuti Eesti Jazzmuusika Päevadeks Peterburis, otsustasid kaks erinevate põlvkondade tippkitarristi koos esineda, kavas ameerika pianisti ja helilooja Thelonius Monki muusika. Särtsakas kava võeti väga soojalt vastu. Juba siis oli tunda, et muusikud klapivad hästi ja naudivad koosmängu. Nii otsustatigi duoesinemisi jätkata ja salvestada ka heliplaat, mida esitletakse neljapäevasel kontserdil Tallinna Kunstihoones.

Plaadil kõlavad Monki palade kõrval mitmesugused Saaremaaga seotud lood nagu Ma vaatan paadist kiikriga, Saaremaa valss, See on väike Muhu jt., mida seltskonnas ikka meelsasti lauldakse. Mõnusad kitarriseded on teinud nüüd juba ligi kakskümmend aastat Saaremaa mees Tiit Paulus. Ta hoolitseb Eesti kitarristide järelkasvu eest, on koostanud oma kitarriõpiku, tema õpilastest on tuule tiibadesse saanud kitarristid Andre Maaker, Erko Niit jt. Paulus on kirjutanud hulga laule Hando Runneli sõnadele, teinud Saaremaal noortega ansambleid, neist 2+2=5 sai tuntuks üle Eesti. Noorem kuulajate ja muusikute põlvkond ei tea sedagi, et Tiit Paulus kuulus NLiidu aegadel tihti suure liidu kitarristide esikolmikusse. Sellise tabeli panid igal aastal kokku Venemaa ja liiduvabariikide mainekad jazzikriitikud. Meie kitarristi partnerite hulka kuulusid mitmed mainekad jazzmuusikud nagu Leningradi kitarrist Andrei Rjabov, Jerevani lauljatar Datevik Hovanesjan (mõlemad töötavad ligi paarkümmend aastat USA-s) jt. Neid koostöid meenutavad mitmed LP plaadid.

Jaak Sooäär on ka juurte poolest poolenisti saarlane ja iseloomu poolest täissaarlane. Mida ta kord on pähe võtnud teoks teha, selle viib ta ka lõpule, olgu tee kui raske tahes. Sooäär tuuritab ja salvestab rahvusvahelise koosseisuga ansamblitega nagu The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Innanen-Sooäär-Bennink jt. Kodumaistest koosseisudest on ta vedamas ansambleid Free Tallinn Trio, Üsna Vaikne Duo (Tuule Kanniga) ja Eesti Keeled. Veel osaleb ta projektis Estonian Guitar Octet (EGO), Andres Mustoneni jazzkvartetis, duos Tiit Paulusega, trios koos Raul Vaigla ja Tanel Rubeniga ja veel mitmetes ansamblites. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonna juhatajana ning Eesti Jazzliidu juhatuse esimehena on ta aidanud suunata Eesti Jazzi arengut.

Nii Tiit Paulus kui Jaak Sooäär on pälvinud arvukaid tunnustusi. Mõlemad on saanud ka Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ning Jaak Sooäär pälvis ka esimese Elioni Jazziauhinna, millega pärjatakse kolme viimase aasta loominguliselt silmapaistvamat eesti jazzmuusikut. Tulge ja kuulake meistrite mängu!

Piletid hinnaga 100.- ja 75.- (õpilane, tudeng, pensionär) on müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ja enne algust kohapeal.