Toivo Undil tihe rahvusvaheline suvi

18. juuli 2004

Kontrabassimängija Toivo Undi suvi kulgeb väga rahvusvaheliselt. Ainuüksi Pori Jazzil annab ta kümmekond kontserti.

Suvel on Eestit külastamas mitmedki kauge mandri Austraalia muusikud. Meie muusikuid ootab aga ees tihe esinemisgraafik väljaspool kodumaad.

Eesti päritolu klaverivirtuoos Henri-Lembit Peipman salvestas koos Villu Veski, Mart Soo, Taavo Remmeli, Mihkel Metsala ja Brian Melviniga Eesti Raadios oma oma jazzikompositsioone. Koos esineti ka festivalil “Juu Jääb” ja Mustjala kammermuusikapäevadel Saaremaal. Austraalias on Peipman esinenud ja salvestanud erinevate koosseisudega.

Mark Isaacs – nii jazzi kui klassikalist klaverimängu õppinud pianist ja helilooja on kirjutanud üle 70 teose erinevates zhanrites. Teiste seas on ta koostööd teinud Kristjan Järviga, kes juhatas tema teoseid Adelaidi Sümfooniaorkestri ees.
Isaacsi viimane cd “Keeping The Standards” on salvestatud koos bassist Jay Andersoni ja Jazzkaarelgi esinenud USA trummari Adam Nussbaumiga. Oma mängus kasutab ta palju klassikalise pianismi ja modernse jazzi võtteid.

9.-11. juulini toimunud festivalil “Rigas ritmi” ja väikesel turneel Eestis esines Mark Isaacs koos bassist Toivo Undi ja trummar Brian Melviniga. Kontsertide kavas kõlasid jazzistandartide kõrval ka biitlite lood, Bob Dylani jt tuntud teemad.
Toivo Unt ja Brian Melvin leidsid pianistiga kohe ühise keele ja tänu hingesugulusele sujus koostöö eriti hästi. Saaremaa, Pärnu ja Haapsalu publik võttis trio esinemised väga soojalt vastu. Rahvusvaheline trio esineb kolme kontserdiga ka algaval nädalal kulmineeruval Pori Jazzil.
Riia festivalil mängis Toivo Unt ühe kontserdi ka Antti Sarppila bändis. “See on küll absoluutselt teine maailm, kuid mitte vähem nauditav,” tõdeb Toivo Unt. Tõelise üllatusena tuli meie bassistile pakkumine salvestada Riia Raadio stuudios koos maestro Raimonds Paulsi, trummar Maris Briezkalnsi ja Läti Raadio kammerorkestriga uus cd “Classic In Jazz”, mille kavas on Tšaikovski, Bachi, Gershwini, Rameau, Beethoveni jt teemad. Plaadi esitluskontserdid toimuvad 10. ja 11. septembril Liepajas.

Tänavusel Pori Jazzil mängib Toivo Unt erinevate koosseisudega üle kümne kontserdi.
“Vanade sõprade Ray Blue, Önder Focan jt kõrval on ka muusikuid, kellega ma pole varem mänginud. Näiteks USA saksofonist Robert Stewart (Wynton Marsalise bändist), laulja ja trompetimängija Dennis Jefer jt. Erilist rõõmu valmistab see, et taas on tähelepanu orbiiti tõusnud jaapani kitarrist Ryo Kawasaki, kes on väga huvitava loomingulise käekirjaga,” räägib Unt. Kawasaki kirjutas ka ühe vaatuse muusika Rahvusooperis Estonia lavastatud jazzballetile.
“Trios koos Brian Melviniga anname Poris kaks kontserti. Selleks puhuks valmistasime ette spetsiaalselt uue kava,” lisab Toivo Unt.

Augustis tuleb Toivo Undil taas sõita Soome, sedapuhku osalema lauljate võistluse “Lady Summertime” konkursi zhürii töös. Eestit esindab seal Sofia Rubina. Hoiame pöialt, et Rubinal seal hästi läheks.