Uno Naissoo 80. sünniaastapäeva kontserdid

19. märts 2008

27. ja 30. märtsil toimuvad Tartus ja Tallinnas eesti jazzi suurkuju Uno Naissoo 80. sünniaastapäeva kontserdid

27. märtsil Athena Keskuses
30. märtsil Kumu auditooriumis

2008. aasta 25. märtsil möödub 80 aastat eesti jazzi suurkuju Uno Naissoo sünnist.
Kolleegid ja õpilased mäletavad teda mehena, kes alati kuhugi tõttas – Tallinna G.Otsa nimelisse Muusikakooli tunde andma, taidlusansambleid juhendama, jazzansamblitesse kontrabassi, akordionit, klaverit või mõnd muud pilli mängima, festivale ja kontserte organiseerima, žüriidesse osalema, muusikateemalisi artikleid kirjutama, Tallinna Kammerkoori laulma (mille loomise idee pärineb ka Naissoolt), Heliloojate Liidu noortesektsiooni noori komponiste juhendama jne. Eelkõige oli Uno Naissoo väga viljakas helilooja, kes on meile kinkinud üle neljasaja helitöö erinevates žanrites. Üks mees, kümne mehe töö… intensiivne elu, mis katkes 51. eluaastal.

Muusiku-multiinstrumentalistina mängis ta ansamblites Rütmikud, Swing Club, Metronoom, Stuudio 8 jt. Heliloojana on ta rahvusliku jazzi rajaja. Tema eredate kujunditega ja laadilise harmooniaga 7 jazzisüiti on siiani eesti rahvusliku jazzi uhkuseks. Tema vahvaid kompositsioone on mänginud ka orkestrid Venemaal, Rootsis, Soomes ja Inglismaal. Naissoo oli esimeste Tallinna jazzifestivalide aktiivne organiseerija ja esineja. Oma lauludes kasutas Naissoo tihti jazzilikke harmooniaid, teistes jälle kantri, bluesi, bossanova ja veel mitmete meil tollal uudseina kõlavate stiilide elemente. Tema laulud Neil päevil, Mu kodu, Iial ei muutu võõraiks me, Õnne algus, Palus pohli punetab, Märtsis algas mai, Päeva lõpp, Kui käes on jaanipäev, Tule minu valevasse purjepaati, Mööda koduvälju, Meremuinasjutt, Kui tahad olla hea.jt. kõlavad üha uute artistide esitustes ja uutes seadetes. Naissoo ise oli kõiges väga uuendusmeelne. Ta pani aluse pop-jazz osakonnale Tallinna Muusikakoolis, kus õpetas muusikateoreetilisi aineid ja kirjutas mitmeid olulisi harmoonia- ja improvisatsiooniõpikuid. Tema mälestuseks korraldatakse Otsa koolis igal kevadel Uno Naissoo nimelist noorte heliloomingu konkurssi.

Uno Naissoo poeg Tõnu Naissoo, kes on ise helilooja ja interpreet, hoolib ja austab väga isa loomingut. Koos kirjutasid nad muusika filmile “Viimne reliikvia“. Tõnul on valminud mitugi kontserdikava Uno Naissoo loomingust ja heliplaat „Dedication”. Ise on ta salvestanud 7 sooloheliplaati, neist viimased on välja antud Jaapanis. Soolopianistina ja oma erinevate triokoosseisudega esineb Tõnu Naissoo nii Eesti ja Euroopa klubides ja kontserdisaalides kui ka Jaapanis.

Vabariigi 90. aastapäeva eel valmis Tõnu Naissool kava isa ja tema kaasaegsete loomingust, mida esitati suure menuga Ottawas, Torontos, Chicagos, Washingtonis ja New Yorgis. 27. märtsil Tartus Ateena Keskuses ja 30. märtsil Kumu auditooirumis kõlab aga vaid Uno Naissoo looming. Koos Tõnu Naissooga musitseerivad tema poeg Marko Naissoo trummidel ja muusikud-heliloojad eesti jazzi koorekihist Meelis Vind klarnetitel ning Taavo Remmel kontrabassil. Naissoo laule esitab noor lauljatar Anna Põldvee, kes on lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli ja esinenud mitmetel kontsertidel ja festivalidel nagu Rainbow Jazz, Tudengijazz, Visioon ja Jazzkaar, aga ka aastail 2006/2008 Arena Theater & Festspiel GmbH’s Saksamaal, muusikalis “Hair“.

Piletid hinnaga 150.- ja 100.- (õpilane, tudeng, pensionär) 27. märtsi kontserdile Tartu Athena Keskuses ning 28. märtsi kontserdile Kumu auditooriumis müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ning enne algust kohapeal.