USA trompetivirtuoos Dave Douglas Eestis kolmandat korda

15. aprill 2008

18. aprillist 30. aprillini esineb Dave Douglase kvintett Inglismaal, Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Austrias, Hollandis ja ainsa kontserdi siinkandis annab ta Eestis 23. aprillil Vene Teatris. Edasi tulevad juba suveesinemised John Zorni ja mitme erineva oma koosseisuga.

Praegune USA esitrompetist Dave Douglas viibis Eestis esmakordselt juba 1991. aastal, kui Pärnu Fiestat külastas kuulsa klubi Knitting Factory ansambel New And Used. Teine Eestis-käik oli juba Jazzkaarel.
1994. aastal oli ta koos impro-löökpillimehe Han Benninkiga pianist Myra Melfordi taustajõud Sakala keskuse suure saali kontserdil. Vaevalt siis kuigi paljud kuulajad trompetisti meelde suutsid jätta. Tal oli küll juba mitmeid sooloplaate, kuid tegemist oli ikkagi veel tagasihoidlikku tuntust omava muusikuga.
Ent mõned aastad hiljem oli Dave Douglas juba täht, kellest kirjutasid maailma tähtsaimad pressiväljaanded ja kelle nime mainisid suured uudisteagentuurid. Suurfirma BMG märgi all ilmunud album “Soul On Soul” tunnistati kriitikute poolt aasta parimaks jazziplaadiks ning ülistati tema peenelt komponeeritud ja fantaasiaküllaselt improviseeritud muusikat. Temast sai uue jazzmuusika kangelane.

Mainekate jazziajakirjade kriitikud on teda korduvalt valinud USA parimaks trompetistiks. Praeguseks on Dave Douglas oma nime all välja andnud paarkümmend heliplaati ning ühtekokku on ta osalenud enam kui saja plaadi salvestamisel. Ta on loonud palasid sümfooniaorkestritele ning kirjutanud hulga filmimuusikaid. Korraga on mehel käigus mitu enda ansamblit ning kaasalööjaks on Douglas paljude nimekate muusikute gruppides. Vanasõnagi ütleb, et kes palju teeb, see palju jõuab…

See, mida 44-aastase trompetisti ansambli esituses saame Jazzkaarel kuulata, on essents Ameerika tänapäevasest loovast jazzmuusikast. Douglas suhtub suure respektiga jazzmuusika traditsioonidesse ja eelnenud kümnendite stiilidesse-kõladesse, kuid lähtub eeldusest, et muusika peab olema elav omas ajas. Mosaiiki pannakse kokku justkui uutmoodi. Seal on tuttavad jazzikillud ja helilõigud, kuid nende vahel palju uut- ja teistmoodi.
Dave Douglase kodulehel on temast valik promofotosid, millest ühel pakub tehtult tõsise ilmega trompetist oma pilli puhumiseks sülekoerale. Samamoodi koerustükke leiab ka tema muusikast.

Dave Douglas kasvas üles New Yorgis ning õppis lapsena klassikalist klaverit ja trombooni. Jazzist ja trompetist innustus ta keskkooli ajal. 70ndate lõpus viibis Douglas vahetusõpilasena mõnda aega Barcelonas ja õppis lähemalt tundma Euroopa ja Ameerika mõttelaadi erinevusi. Jazzikoolituse sai ta mainekas Berklee muusikakolledžis ning 80ndate keskpaigas õppis New Yorgi ülikoolis trompetit. Just siis hakkaski ta Manhattani all-linna muusikkonnaga tihedamalt läbi käima. Douglas sattus heasse loova mõtlemisega seltskonda.

Ka tema enda ansamblites on väga loovad ja USA jazzi koorekihti kuuluvad muusikud. Seekord on seal Donny McCaslin, kes mängib tenorsaksofoni nii enda kui Antonia Sanchezi trioga ja oma suurema grupiga, kus osaleb ka ta sõber altsaksofonist ja produtsent David Binney. Selle koosseisuga on ta välja andnud kuus albumit. Samuti on ta osalenud Danilo Perezi, Pat Metheny, John Pattitucci, Brian Blade’i jpt. teiste jazzitähtede kontsertidel ja salvestustel.

Orrin Evans esineb klaveriduos koos meile triost The Bad Plus tuntud Ethan Iversoniga, ansamblites Wallace Roney’, Antonio Harti, Ralph Petersoni ja paljude teistega.

James Genus on bassi mänginud ansamblites koos Branford Marsalise, Brecker Brothers’iga, Roy Haynesiga ja teistega.

Clarence Penn on oodatud trummar Joshua Redmani, Makoto Ozone, David Sanchezi, Kevin Mahagoni gruppides.

Naerusuist taaskohtumist Dave Douglas kvintetiga!