Värttinä sai 20 ja tegi plaadi «Iki»

15. veebruar 2003

Soome kuulsaim etnomuusika grupp, 1999. aasta Jazzkaarel esinenud Värttinä asub oma 20. aastapäeva tähistama uue albumiga «Iki», mis on nendelt juba kümnes plaat.

2002 sügisel Helsingis salvestatud plaadi produtsent on Janne Haavisto, kes on osalenud ka kolme eelmise Värttinä plaadi tegemisel. Plaadi salvestamiseks kulus vaid neli nädalat ning enamik lugusid mängiti sisse live-na, väheste ülemängimistega. Ansambli enda hinnangul on tegemist seni neid endid kõige enam rahuldanud tulemusega salvestusstuudios.
Enamiku laulude autoriteks on kitarrist Antto Varilo ja laulja Mari Kaasinen. Alles on ka Värttinä muusikale omased folkloorsed jooned. Kaks pala tegi Susan Aho ning bouzouki ja saksofoni mängija Janne Lappalainen komponeeris kolm. Kõiki lugusid iseloomustab lihtsus, meloodilisus ja õhulisus. Plaadi pealkiri «Iki» väljendab seda sama algset ja igavikulist hingust, mis on Värttinä muusikat iseloomustanud ansambli alguspäevadest saati.
«Iki» ilmub Soomes müügilettidele 24. veebruaril BMG märgi all. Esimene tiraazh on piiratud koguses digipak-formaadis, millele järgneb tavapäraselt pakendatud plaat.
Samal ajal kui Soomes, ilmub «Iki» müüki ka Madalmaades, Saksamaal, Shveitsis ja Hispaanias. Levitusvõrgud ulatuvad Inglismaale, Prantsusmaale ja Ungarisse. Kavas on plaadi välja andmine Jaapanis firma Karuna Music kaudu.
Värttinä esimene 20. aastapäeva üritus toimus 2003. aasta 1. jaanuaril live-esinemisega BBC Radio 3 eetris, kui tähistati World Music Day’d. Ameerika ajakiri Utne Reader nimetas Värttinä 40 ansambli seas, mis on raputanud maailma. Jaanuaris ilmus ka BMG märgi all kordusväljaanne Värttinä 1994. aasta plaadist «Aitara». Ümmarguse tegutsemisaastapäeva tähistamine jätkub kontserdiga Helsingis 28. veebruaril. Ees ootavad esinemised Budapestis festivalil Pepsi Island Festival ning terve rida kontserte Shotimaal, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias, Prantsusmaal, Shveitsis, Sardiinias, Türgis ja mujal.

Ansamblis Värttinä mängivad:

MARI KAASINEN – laul
SUSAN AHO – laul
JOHANNA VIRTANEN – laul
ANTTO VARILO – kitarrid
JANNE LAPPALAINEN – bouzouki & saksofon
LASSI LOGREN – viiul
MARKKU LEPISTÖ – akordion
HANNU RANTANEN – kontrabass
JASKA LUKKARINEN – trummid ja löökpillid