Veski-Kalluste tangosekstetilt uus plaat

17. aprill 2005

Villu Veski ja Tiit Kalluste sekstett tutvustab Jazzkaarel oma uut CDd “Mi tango en Buenos Aires”. Jazzkaarelt algab muusikute Euroopatuur.

Heliplaadi “Mi tango en Buenos Aires” muusika sündis Villu Veski ja Tiit Kalluste kontsertreisil Argentiinasse 2002. a oktoobris. Salvestis ühendab tango nuevo (uue tango) ja jazzimprovisatsioonid.

Tango sünnilinnas Buenos Aireses sai alguse koostöö tangolegendi Astor Piazzolla jazzmuusikust pojapoja Daniel Pipi Piazzollaga, kellega koos pool aastat hiljem mängiti Eesti esindussaalides kontsertprogrammi nimega “Tango Nuevo”. Koostöö argentiina jazzmuusikuga kujunes omamoodi tähenduslikuks, sest just reis Eestisse oli Daniel Piazzolla esimene Euroopa külastus.

Toonasest Estonia kontserdisaali salvestusest anti välja DVD “Tango Nuevo”, mis on ühtlasi ka Eesti esimesene jazzi DVD.

Tänavu 31. märtsil esitleti Park Hotell Lounges Veski-Kalluste-Piazzolla tangokava CD versiooni “Mi tango en Buenos Aires”. Mõni tund hiljem Park Hotell Olympic Casinos toimunud heategevuspeol “Kevad sünnib jazziga” said kuulajad osa ka Villu Veski ja Tiit Kalluste seksteti kontserdist. Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfondi läheb osa plaadi müügituludest.

Plaadi nimi “Mi tango en Buenos Aires” viitab isiklikule suhtele tangoga ja Buenos Airesega. Muusikasse on pikitud küll ohtralt tangoelemente, kuid klassikalist tangokäsitlust siit ei leia. Kõige paremini ehk iseloomustab plaati lause, mis pärineb albumi esikaanelt – nordic sound meets Pipi Piazzolla. Nii kohtuvad muusikas Põhjala meditatiivsus ja lõunamaine tangolik kirg, ühiseks nimetajaks improvisatsioonid ja jazz.

„Nii Veski kui Kalluste mängus on mõneti teistmoodi kirge kui Suure Piazzolla omaaegsetes Tango Nuevo salvestustes,” on kirjutanud Postimehes Immo Mihkelson „Tango Nuevo” DVDst. „See on tüünem, vähem traagiline ja meelsuselt põhjamaine väljendus. Saksofon on lüürilisem kui vaja päristunde tekitamiseks, ja akordioni heli võrreldes bandoneoniga lihtsalt on kultuursem ja ühtlasi vähem “ohtlik”.”

Jazzkaare DVD arvustuses on öeldud:„Piazzolla viis ajaviite- ja tantsumuusikasse tangosse klassika struktuurset keerukust ja jazzmuusika improvisatsiooni, võimendas elu ja surma draama üle nende piiride, mis andsid võimaluse rääkida kunstist. Just sellist Tango Nuevot Veski ja Kalluste ansambel sellel kontserdil kirjeldabki.”

„Esineme Jazzkaarel algkoosseisuga. Kuigi me proove teha ei saa, sest muusikud on maailmas laiali, tundub, et bänd on väga kokku kasvanud,” räägib Villu Veski. Eks indu anna ka teadmine, et tänaseni on tangojazzi prjekti saatnud suur publikuedu ning välja on olnud müüdud ka suured kontserdisaalid.

„Kui meie muusikat määratleda, siis on see tango põhjal loodud jazzmuusika. Umbes pooled lood on Tiit Kalluste kirjutatud, pooled minu. Jazzkaarel jätame rohkem ruumi jazzile ja improvisatsioonile. Kavale on lisandunud paar jazzilikku pala, mida pole ei DVD-l ega CD-l. Daniel lisab ka uruguai ja argentiina rahvamuusikast pärinevaid rütme,” räägib saksofonist.

Kindlasti vihklevad laval värvikad valgusvood, mida kujundavad valguskunstnikud ühendusest Nafta. Suure ekraani vahendusel saab publik kaasa kulgeda meie muusikute jalutuskäikudel Buenos Airese tangokvartalites, kohtuda kohalikega. Villu Veski ja Tiit Kalluste enda filmitud olustikulised dokumentaalkaadrid annavad edasi enamat tango hingest kui sajad plaadipoodides „tango” sildi alla kogutud muusikakonservid.

Eesti kontserdipublikul on võimalus Villu Veski ja Tiit Kalluste sekstetti koos Pipi Piazzollaga kuulata 24.aprillil Sakala suures saalis . Sealt suunduvad muusikud kontserdireisile Luksemburgi, Brüsselisse ja Antwerpeni.
Tangojazzi mängitakse käesoleval hooajal veel Riias jazzfestivalil “Rigas Ritmi” ja Pariisi jazzfestivalil “Jazzy Colors”.