Viljandis selgusid Muusikatriaadi võitjad

13. märts 2004

11. märtsi südaööl lõppes Viljandi Kultuuriakadeemia muusiaosakonna poolt korraldatav iga-aastane muusikasündmus “Muusikatriaad 2004”.

Neljapäeval, 11. märtsi südaööl lõppes Viljandi Kultuuriakadeemia muusiaosakonna poolt korraldatav iga-aastane muusikasündmus “Muusikatriaad 2004”. Kolm päeva väldanud sündmuse raames toimusid kontserdid Viljandi linna ja maakonna koolides, musitseeriti salongiõhtul, mõõdeti mänguoskust ja parimat loomingut Oma pilli ja Oma Loomingu konkurssidel. Triaadi raames toimus ka muusikakoolide Lõuna-Eesti regiooni kitarri ja kandleõpilaste konkurss.
Triaadi eesmärk on ühendada kolm erinevat muusikasuunda: pop-jazz-, rahva- ja kirikumuusika. On oluline nende muusikastiilide väärtustamine võrdselt igapäevases elus kostuva kõrval, tutvustades läbi harivate kontsertide oma muusika eripära ja võlusid.
Kontsertide ja konkursside kõrval oli sel aastal olulise väärtusega aruteluring teemal “Meie aja(stu) muusika”. Muusikud, muusikapedagoogid ja –tudengid ning kultuurisfääris tegelejad otsisid vastust küsimusele “Kuidas pop-, jazz-, rahva-, klassikaline muusika on võrreldavad mingite ühtsete proffessionaalsete kriteeriumite poolest?” Teistlaadsema muusika tegijaile jääb arvamus, et suhtumine erinevatesse muusikaliikidesse on ebavõrdne (ebaproportsionaalne) meie teadvuses, avalikus muusikaelus, riiklikus rahastuspoliitikas ja hariduses.

Triaadi oluliseimaks sündmuseks olid kindlasti Oma Pilli ja Oma Loomingu konkursid. Võistumängimisel astus žürii ette pea 20 noort muusikut. Žürii, kooseisus Margit Peil Kultuuriministeeriumist, Tiia Teder Eesti Raadiost, Riina Roose Linnateatrist, helilooja Sven Grünberg ning Ando Kiviberg Viljandi Pärimusmuusika Festivalist selgitasid välja parimad esitajad ja loojad.
Peapreemia jagati kolme võrdselt hästi esinenud noore muusiku vahel, kelleks olid Andre Maaker, Sofia Rubina ja Cätlin Jaago. Pop-jazz tudengite võidu kõrval sai žürii väga tugeva heakskiidu rahvamuusikatudeng Marju Varblane.
Viimane seik annab tunnistust sellest, et ehe rahvamuusika ja näiteks jazzmuusika on võrdväärsed koos kõlama. Välja anti ka mitmeid eripreemiaid ja loomulikult valis publik omad lemmikud. Triaadi lõpetas kodumaise rockmuusika legend “Singer Vinger”.

Ülle Jantson
Viljandi Kultuuriakadeemia,
arendustegevuse koordinaator
“Muusikatriaadi” projektijuht