Villu Veski & Tiit Kalluste Tangosextet - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

29/12/2003 Villu Veski & Tiit Kalluste Tangosextet

Arvustused

Esimene DVD Eestis, mida võib nimetada jazzmuusikaga seonduvaks. Veski-Kalluste teevad reisi tangomaale.

Argentiina. Kaadrid Buenos Airese öiselt tänavalt. Autod, tantsisklevad jalad. Tango.
Tegelik tegevus, mis toimub ekraanil, on ühe reisi ja innustuse järelmõju, kontsert Estonia kontserdisaalis. Villu Veski ja Tiit Kalluste käisid tango lätete juures ja kirjeldavad seda kontserdilaval, kaaslaseks teiste seas ka kuulsa Astor Piazzolla pojapoeg Daniel “Pipi” Piazzolla trummidel. Andre Maaker ja Oleg Pissarenko mängivad kitarri, Taavo Remmel loob kontrabassil rütmipõhja ja Leho Karin tšelloga manab esile kirest laetud helisid.
See on esineme jazzi-DVD Eestis. Esimene pääsuke. Plaadi ümbrise esiküljel on toodud Daniel Piazzolla hüüatus, et temalegi on see esimene – esimene Euroopas viibimine, esimene külaskäik Eestisse.
Ekraan esinejate selja taga näitab saali suuri plaane. Õhkkond tuntub osalt akadeemiline. Publik istub saali pimeduses, bänd on pillutatud suurele lavale üsna laiali. Keegi ei tantsi. Alles siis, kui muusikute ette ilmub lavale tantsijapaar, selgub, miks selline suur lage pind vaatajate-kuulajate ja muusikute vahel.
Avalugu “Tanguero” näitab tõlgenduse võtme – tango pisut hüplevale rütmipõhjale kõlab palju sopransaksofoni Villu Veskilt ja mõned poolenisti kui taustale võimendatud akordionisoolod Tiit Kallustelt. Nii Veski kui Kalluste mängus on mõneti teistmoodi kirge kui Suure Piazzolla omaaegsetes Tango Nuevo salvestustes. See on tüünem, vähem traagiline ja meelsuselt põhjamaine väljendus. Saksofon on lüürilisem kui vaja päristunde tekitamiseks, ja akordioni heli võrreldes bandoneoniga lihtsalt on kultuursem ja ühtlasi vähem “ohtlik”.
Piazzolla viis ajaviite- ja tantsumuusikasse tangosse klassika struktuurset keerukust ja jazzmuusika improvisatsiooni, võimendas elu ja surma draama üle nende piiride, mis andsid võimaluse rääkida kunstist. Just sellist Tango Nuevot Veski ja Kalluste ansambel sellel kontserdil kirjeldabki. Kümnest loost kaheksa on nende kirjutatud, vaid kaks lõpupala on Astor Piazzolla sulest (tema kuulus “Libertango” ja “Chiquilin de Bachin”).
Alates kolmandast loost “Tangotan” on laval ja kaadris ka tantsijad. Tangoballetti teevad Juan Vortinéz ja Sonia Perralta.
Villu Veski “Mirage” vältab pea üheksa ja pool minutit ning sisaldab mitmeid pikki soolosid. Loo ülesehitus ja vaim meenutab kangesti seda huvitavust, mida kevadel võis kuulda Gotan Projecti Tallinna-esinemisel. Rütmiagressioon paisub ja paisub, kaadrite montaažitihedus suureneb, mitu kulminatsioonitõusu ja suurt vaibumist tekitavad lainetusi. Teine pikk eepiline, tantsu ja rohkete muutustega lugu on “Mi tango en Buenos Aires” Villu Veskilt. Plaadi ja kontserdi kõige vaatemängulisem number. Kuigi internet peab kaht tantsijat pea tundmatuiks, on nende esinemine selles kavas nauditav. Täpselt see, mis on DVD voorus võrreldes CD-plaadiga. Pisut parem saanuks ehk olla videomontaaž. Mõnel korral on heli jäänud kuhugi kinni ja mõni pill ei tule hästi läbi. Eriti käib see kitarrisoolode kohta. Pissarenko on päris huvitav kitarrist, teda vaadata ja kuulata mängimas kuluks ära pisut paremas olukorras küll.
Kontserdi salvestuse tegi ETV ja pildi live-miksimine selgitab ka mõned küsitavused, mida lihvitud ja kalliste produktsioonidega harjunud vaataja silm ei saa mitte märgata.
DVD-plaadi lisamaterjalides on välja pakutud teleintervjuu Villu Veski ja Tiit Kallustega. Nad selgitavad, mis on Tango Nuevo, räägivad, mida andis neile reis Argentiinassse. Nende juttu ilmestavad amatöörkaameraga tehtud kaadrid sealsest tänavapildist. Intervjuu kõneleb põhjamaisest imetlusest tango vastu.
Liigutav vanapaar jutustab, kuidas nad on kogu elu tantsinud tangot. See on kui teraapia.
Daniel Piazzolla intervjuu pajatab tutvumisest eesti muusikutega. Veel on plaadil fotogalerii Veski ja Kalluste reisist Argentiinasse, kontserdi proovidest.

Salvestatud Tallinnas, Estonia kontserdisaalis 15. veebruaril 2003 ETV poolt.
Heli salvestanud Eesti Raadio
DVD-master Digibox
kestus 165 minutit
Heli 5.1 Dolby Digital; 2 kanaliga stereo
Menüü:

Kontsert
Laulude nimistu
Intervjuud
Fotogalerii
Audio
Ekstrad