Vürtsikas Improjazz Prantsumaalt

15. märts 2004

Kevadjazzile on 16.märtsil kell 20.00 Von Krahli Teatris oodata kõrgetasemelist ja üllatusterohket modernjazzi kontserti.

Hispaania impromuusika tuntuim löökpillimängija Ramon Lopez elab praegu Pariisis, ta esineb nii soolokontsertidega kui ka paljudes erinevates koosseisudes, sealhulgas ka prantsuse rahvusorkestri National Jazz Orchestra ridades. Lopez peab lisaks flamencole lugu ka brasiilia, aafrika ja india rütmidest, mida ta valdab suurepäraselt.
Lopezi rikkalikku pilliarsenali kuulub ka tabla-komplekt ning ta õpetab seda pilli Pariisi konservatooriumis. Korduvalt on ta end täiendanud Indias, sealsete meistrite käe all. Ta on piirideületaja. Tema mängutehnikat ja spontaansust hinnatakse väga kõrgelt.
2002. aastal valis prantsuse jazziajakiri Jazz Magazine kaks Lopezi tehtud plaati aasta väljapaistvamate jazziplaatide nimistusse. Lopez on teinud koostööd ka paljude rahvusvaheliselt tunnustatud jazzmuusikutega nagu Anthony Coleman, Paolo Fresu, Roscoe Mitchell, Enrico Rava, John Surman jpt.
Ramon Lopez on väga hõivatud muusik, kui ta just Indias või USA-s pole, siis annab ta kontserte prantsuse või hispaania muusikutega. Veebruaris oli ta tegev teatris – Lev Tolstoi näidendit “Elav Laip” mängiti koos elava muusikaga kokku 15 korda Lille’is ja Grenoble’s.
Märtsi keskpaigani kestab Soome turnee, mille raames põikab ta ka Eestisse, edasi esineb koos kreeka laulja Angélique Ionatosega. 20. märtsist kuni 4. aprillini tuuritab ta Mehhikos mängides bändiga muusikat Mehhiko tummfilmile “El Tren Fantasma” (1927). Ramon Lopez on esinenud rohkem kui 50 jazzifestivalil kas sooloprogrammiga või paljude tuntud ansamblite löökpillimängijana.
Koduleht

Noore prantsuse kontrabassisti Eric Brochardi helidemaailm on unikaalne, vaid akustiliste mänguvõtetega loob ta uskumatult rikka helipildi. Tema mängutehnika pagasisse kuuluvad jazzist, nüüdisklassikast ja rahvamuusikast pärit mänguvõtted.
Ta on koostööd teinud ka teatri- ja tantsutruppidega. Prantsuse muusikutest on ta esinenud ja plaadistanud ka Eestis kontserte andnud muusikutega, nende seas on saksofonist Sylvain Kassap, bassist Claude Tchamitchian, tšellist Didier Petit jt. ECM-salvestustel on ta mänginud viiulivirtuoosi Dominique Pifarely’ga ja briti impro-saksofonisti Evan Parkeriga.
Tema viimase aja partnerid on trummar Edward Perraud, Claire Bergerault, Jean Luc Guionnet jt. Mitmeid plaate on Brochard salvestanud koos Xavier Garcia gruppidega, kellest meie kuulajaile on tuntud 32 Janvier. “Tema mängus on mingi metsikult maagiline poeesia, mis juhib meid universumi hüpnootiliste spiraalide juurde,” mainib festivali Jazz à Poitiers direktor Bernard Prouteau prantsuse bassisti lummava esituse kohta.
Koduleht

Kui Lopez ja Brochard demonstreerivad oma solistivõimeid, siis Jaak Sooäär ühineb nendega grande improjammiks, kus ta peab lennult sulanduma ansamblisse ja kaasa mängima seda mängu, mida dikteerivad nimekad partnerid, või ka vastupidi – võtma juhtimise oma kätte.
Seda, et Jaak Sooäär on väga mobiilne ja suurte kogemustega muusik, teavad meie kuulajad tema arvukatest koostööprojektidest Euroopa maade juhtivate loovmuusikutega nagu Daniel Erdmann, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Achille Succi, Sture Ericsson, Mikko Innanen, Arkadi Gotesman jpt.
1990ndatel, õppides Taanis, Kopenhaageni rütmimuusika konservatooriumis, asutas ta ansambli The Dynamite Vikings, millega on esinenud mitmel pool Euroopas ja millelt mullu ilmus Cope Recordsi märgi all heliplaat “Vikingology”.
Jaak Sooäär on esinenud kõigis skandinaaviamaades, Balti riikides, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Madalmaades jm.
Tallinna kontserdi eel esinevad Ramon Lopez ja Eric Brochard koos soome muusikute Pepe Päivineni ja Jorma Tapioga Turus, Tamperes ja Helsingis.

Kohtumiseni kontserdil
Jazzkaar ja Charles Gil