Wynton Marsalis reedab Columbia

02. juuni 2003

Pärast paarikümneaastast salvestuskarjääri Columbia plaadimärgi all siirdub ameerika esitrompetist Blue Note’i leivale.

Wynton Marsalis, kelle leping Columbiaga lõpeb ning kes on teatanud, et otsib uusi väljakutseid, milleks vajab mõnda muud plaadifirmat, tegi Columbiaga viimase plaadi “All Rise” Sony Classical plaadimärgi all. Kuulaja jaoks on kõik need plaadimärgi ja omandisuhted nagu ebavajalik pudru ja kapsad, kuid oluline on märkida, et väärikas ja vana plaadimärk Columbia kuulub 80ndatel jaapanlaste Sony omandisse läinud suurde plaadikorporatsiooni.
Kõlakad ja kuulujutud on ringelnud Wynton Marsalise võimaliku tuleviku suhtes juba mõnda aega, kuni selleni välja, et trompetist asutab oma plaadifirma või hakkab koostööd tegema vennakse Branford Marsalisega, kes lõi vaevalt aasta eest oma firma, mille nimeks Marsalis Music.
Uudisteagentuur Associated Press teatab aga, et Wynton Marsalis teeb praegu uut plaati, mille väljaandjaks saab Blue Note. Saateansambliks on kasin kvartetikoosseis, mis Wyntoni hiljutiste bigbändiprojektidega võrreldes on ju vägagi tagasihoidlik. Teada on veel seda, et mõnes loos teevad kaasa vokaaliakrobaat Bobby McFerrin ja tõsine jazzidiiva Dianne Reeves.
Ajakiri Billboard tsiteerb Blue Note’i presidenti Bob Lindvalli, kes ütleb, et tema meelest kerkib Wynton Marsalis praegu värske loovusepuhangu lainel. Lindvall lisas, et tema arvab küll, et Blue Note saab selle niigi erakordse karjääri järgmisel astmel tublisti kaasa aidata. Suured sõnad.
Tasub meenutada, et Wynton Marsalise viimane stuudios tehtud jazziplaat oli 1999. aastal ilmunud “Marciac Suite”. Tema kontol on üheksa Grammy auhinda ja üks väärikas Pulitzer Pirize 1997. aastal ilmunud oopuse “Blood in the Fields” eest. Koos plaadifirma vahetuse uudisega on välja kuulutatud seegi, et Wynton Marsalis jätkab tööd Jazz at Linclon Center kunstilise juhina.
31. juulil annab Columbia välja Wynton Marsalise muusikaga kogumiku. See on tema 30-plaadilise karjääri esimene niisugune kompilatsioon. Albumil on 12 pala ning valiku on teinud trompetist ise.

Lood plaadil “Popular Songs: The Best Of Wynton Marsalis”

1. Jigs Jig
2. Root Groove
3. I Got Lost In Her Arms
4. Where Or When
5. Cherokee
6. Black Codes
7. Double Rondo On The River (Pedro’s Getaway)
8. Down Home With Homey
9. Sunflowers
10. Invitation
11. The End Of A Love Affair
12. Soon All Will Know