fbpx

It’s Snowing On My Piano

Tema muusika on hübriid, mis koosneb rockmuusika, dub’i, ambient’i, funk’i ja techno elementidest. Samal ajal on seal ka piisavalt äratuntavaid jazzielemente, et õigustada ehk kõige enam Wesseltofti nimega seonduvat väljendit “Jazzi Uus Kontseptsioon”, mis ühtlasi on ka tema ansambli nimi. 

Jazziharmooniate, elektroonika ja hoogsa minekuga drum’n’bass- ning house-rütmide segustamisega on Wesseltoft tegelenud juba pea kakskümmend aastat ja saavutanud elektrooniliste ja akustiliste helide uudse kombineerimisega maailmas tunnustuse. 

Enne seda esines ta teiste seas oma kuulsate kaasmaalaste Jan Garbareki, Terje Rypdali ja Arild Anderseni ansamblites, salvestas Eivind Aarseti, Sidsel Endreseni ja Jens Wendleboega ning lõi kaasa trummar Billy Cobhami turneebändis. Veel enne seda aga mängis juhumuusikuna kõike ja kõikjal. 

1995 asutas Wesseltoft oma plaadifirma Jazzland ja vahetult pärast seda salvestas oma esimese sooloalbumi “New Conception of Jazz” seeriast, luues muusikat, kus jazzi esteetika kohtub modernse tantsukultuuriga, kusjuures vältides põhjamaise jazzmuusikaga üldiselt seostuvat tüünet-jahedat atmosfääri. 

Bugge Wesseltoft on veetnud aastaid kontsertreisidel mööda maailma uuendusliku kaldega festivale, kus jazz ristub klubikultuuriga, ning sealjuures on ta olnud tunnistajaks ka rõõmustavale protsessile, et mitme ilmakaare jazzikriitikud on üha enam omaks võtnud tema kõla ja hoiakuid. 

Vastandudes Ameerika retrojazzi lainele, on Jazzland Recordsi märgi all ilmunud plaadid leidnud märkamisväärse koha kiiresti muutuval moodsa muusika maastikul, ja olles saanud nähtavaks, muudavad need plaadid nüüd ise vähehaaval seda maastikku. Isegi sedavõrd, et mõjukaima Bugge Wesseltoft tegi oma firmakese selleks, et anda välja oma 1996. aastal salvestatud plaat “New Conception of Jazz”. Kui seda saatis ootamatu edu, hakkas ta ka oma mõttekaaslaste muusikaga plaate tegema. “Sa lihtsalt pead uskuma oma muusikasse,” ütleb Wesseltoft välja plaadifirma kreedo. “Kui usud, siis saadab plaadi ka edu”. Just edu ongi Jazzlandi plaatide suurim argument, millest pole enam kuidagi võimalik mööda vaadata. 

Alates 2004. aastast on Bugge aktiivselt arendanud oma sooloprojekti. Nagu temast oodata võibki, katab selle muusika laia spektrit meloodilistest klaveripartiidest eksperimentaalse ja atonaalse muusika ja mürani. Mitmed rütmid ja gruuvid, nii primitiivsed kui moodsad saavad töödeldud ja sassi aetud ning tihti vormitakse neid lennult; kontsertidel on alati tugev osa vabaimprovisatisoonil. Bugge loomingulisus ja muusikaline areng jätkub põneva, originaalse ja väljakutsuvana. Pianisti sooloheliplaat „It’s Snowing On My Piano“ põhineb traditsiooniliste jõululaulude teemadel, luues kauni jõuluvaikuse atmosfääri ka Jõulujazzi kontserdil.