Tallinn Jazz Weekendist tõotab tulla selle sügise säravaim Eesti jazzisündmus, mida tulevad kuulama jazzifestivalide ja kontsertide korraldajad üle Euroopa. Eesti džässi parimad kollektiivid esinevad 23. ja 24. septembril showcase-festivalil Tallinn Jazz Weekend. 

Festivali avakontserdil 22. septembril esineb eesti parimatest muusikutest koosnev 19-liikmeline orkester Euroopa tipphelilooja-arranžeerija ja klahvpillivirtuoosi Django Batesi juhatusel. Kavas on Batesi haarav looming, milles põimuvad modernse maailma lennukad fantaasiad ja bigbändimuusika parimad traditsioonid.

Klahvpillimängija Django Batesi loomingu märksõnad on värskete väljendusvahendite kasutamine, stiili- ja žanripiiride ületamine, huvi elektrooniliste väljendusvõimaluste vastu, kiindumus maailma muusikalisse rikkusse, improvisatsioonilise ja kompositsioonilise kombineerimine ning omanäoline mängustiil. Nüansirikast ja ideedest tulvil muusikat ilmestab intellektuaalne inglaslik huumor, teravmeelsused ja peen iroonia, Django Bates on veendunud, et jazz ei saa olla hirmtõsine.

Django (kodanikunimega Leon) Bates sündis 2.10.1960 Beckenhamis Inglismaal. Oma suurima muusikalise mõjutajana on ta maininud isa, klaverimängus on ta eeskujuks toonud ka Bill Evans’i, Keith Jarret’i ja John Taylor’i. 70ndatel õppis ta koolis London’s Centre for Young Musicians viiulit ja trompetit. 1978 astus Royal College of Music’usse, kuid langes kahe nädala pärast välja, kuna õpitav ei huvitanud teda. Django Bates on jazzis iseõppija. 1979 asutas ta koos trummar Steve Argüellesiga ansambli Human Chain. 1983. aastal, olles endale briti uues jazziliikumises juba nime teinud, oli ta vabakoosseisulise grupi Loose Tubes asutajaliige. 1980ndatel salvestas Bates koos saksofonist Ken Stubbsi grupiga First House kaks plaati firmale ECM: “Erendira” (1985) ja “Cantilena” (1989). Ajakiri Wire nimetas ta 1987 ja 1990 Inglismaal aasta parimaks heliloojaks. 1991 asutas Django Bates bigbändi Delightful Precipice. Django Bates on esinenud loendamatutel festivalidel sealhulgas ka Jazzkaarel. Ansamblit Human Chain on kontserdireisid viinud isegi Hiinasse. Bates on esitanud ka klassikalist muusikat ning andnud kontserte koos pianist Joanna McGregoriga ja harfimängija Jane Chapmaniga.

Rootsi lauljatar Josefine Lindstrand on lõpetanud uuendusmeelse Taani Rütmilise Muusika Konservatooriumi, kus üheks õpetajaks on ka Django Bates. Josefine on lisaks Bates’ile koostööd teinud ka Uri Caine’iga, indie-pop-artist Maia Hirasawaga ning andnud oma hääle ka kahele Efterklangi albumile. 2009. aastal pälvis ta Rootsi Jazzi Aasta artisti auhinna.

 

Koosseis:
Josefine Lindstrand – laul
Django Bates – klahvpillid
Danel Aljo, Aleksander Paal, Kristjan Mazurtchak, Miikael Mägila, Keio Vutt – saksofonid
Mihkel Metsala, Teet Raik – trompetid
Eduard Akulin, Andres Kontus – tromboonid
Priidik Soon, Nils Kosapoeg – flöödid
Meelis Vind – klarnet
Kreete Perandi – metsasarv
Argo Vals – tuuba
Paul Daniel – kitarr
Peedu Kass – basskitarr
Liina Amon – löökpillid
Kaspar Kalluste – trummid

 

Täname: