fbpx
EUROOPA JAZZI TULEVIK
Igal aastal kogunev orkester esitleb eri riikide noori lootustandvaid muusikuid. Seekord on seos Eestiga suurem kui kunagi varem.
Euroopa Jazzorkester (European Jazz Orchestra) on suurim rahvusvaheline jazzmuusika bigbändi-projekt.
Igal aastal aprillis-mais paneb Taanis paiknev organisatsioon Swinging Europe kokku Euroopa jazzi bigbändi, mille nimeks European Jazz Orchestra – EJO. Põhimõtteks on, et igal aastal astub orkestri ette uus dirigent, alati mängitakse uusi teosed ja valitakse ka uus rahvusvaheline kollektiiv mängijatest vanuses 18-30.
Muusikute valiku teeb partnerorganisatsioon EBU Jazz Producers’ Group. Noored muusikud tulevad kokku, teevad proove ja siirduvad seejärel kontsertreisile uutesse sihtkohtadesse, kuhu varasemad orkestrikoosseisud pole veel sattunud. Tänavu jõuab orkester esmakordselt Eestisse.
Alates EJO algusaastast 1998, on projektist osa võtnud 254 Euroopa muusikut ja on korraldatud 204 kontserti 30 erinevas Euroopa riigis, Lõuna- ja Põhja-Ameerikas ja Aasias. Eestlasi on eri aastatel orkestris osalenud seitse:

2005. aastal liitus EJO EBU Big Band’iga, mis asutati 1965. aastal rahvuslike ringhäälingute võrgustiku poolt millesse kuuluvad liikmed ja partnerid üle kogu maailma.
EBU Big Band on aastakümnete vältel avaldanud maailma jazzile suurt mõju, esitledes tunnustatud jazzmuusikuid erinevates kontsertpaikades, klubides ja festivalidel üle Euroopa. EBU Big Bandi tähtsust on suurendanud raadio- ja teleülekanded, mille kaudu on muusika ja muusikud jõudnud miljonite kuulajateni.
European Jazz Orchestra’t toetab Euroopa Liit.

2011. aastal repertuaari iseloomustab orkester kui “maailmset jazzi” – rahvamuusika puutega modernset jazzmuusikat.
Orkestri dirigent ja esimene helilooja on afro-kuuba rütmide spetsialist, soomlane Jere Laukkanen, kes on varem kirjutanud muusikat Soome esindusorkestrile UMO Jazz Orchestra ja lihvinud oskusi sellise jazzorkestri spetsi juures nagu Maria Schneider.
Teine helilooja on siinsel jazzimaastikul hästi tuntud Raul Sööt, kes on praegu muusikaakadeemia jazziosakonnas õppejõud ning tegev ka TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias.

European Jazz Orchestra 2011. aasta ringreisi graafik:
14. aprill: Fermaten, Herning, Taani
15. aprill: Flensborg, Saksamaa
16. aprill: Gorzów Wielkopolski, Poola
17. aprill: Wroslaw, Poola
18. aprill: Katowice, Poola
19. aprill: Krakow, Poola
20. aprill: Warsaw, Poola
21. aprill: Lutsk, Ukraina
22. aprill: Brest, Valgevene
23. aprill: Minsk, Valgevene
24. aprill: Vilnius, Leedu
25. aprill: Liepaja, Läti
26. aprill: Riia Kongresside Saal, Läti
27. aprill: Vene Kultuurikeskus, Tallinn
28. aprill: Sigyn-hall, Turu, Soome