fbpx
BRASIILIA-KUUBA ÖÖ!


HAMLETO STAMATO SAMBA QUARTET

Brasiilia uue jazzipõlvkonna kõige kuumem pianist.

Paarkümmend aastat kutselise muusikuna kontserdilavadel esinenud Hamleto Stamatot peetakse Brasiilia jazzmuusika hetkel üheks silmapaistvamaks uue põlvkonna pianistiks.
Esinemine Jazzkaarel on talle tegelikult naasmine, sest 2008. aastal kuulus Hamleto Stamato lauljatar Leny Andrade saatebändi koosseisu. Laval vallandus Brasiilia muusika tulevärk, milles unistav-nõtkel bossa-nova’l oli vaid tagasihoidlik roll. Tantsuline kuum samba, mille rütmides on Hamleto Stamato suur meister, oli selle kontserdi tuum.

Kõneka pealkirjaga on Stamato tehtud plaatide-triloogia “Speed Samba Jazz” (plaadifirma Delira Música), mis äratas tähelepanu ka väljaspool Brasiiliat. Aastatel 2003-2007 ilmunud plaatidel kõlavad improviseerivalt töödelduna nii Brasiilia kui Ameerika tuntud viisid läbisegi pianisti enda lugudega.
Tema isa mängis saksofoni kuulsa Hermeto Pascoali bändis ja ta julgustas poega juba varakult tegelema jazziga. Alates kuuendast eluaastast mängis poiss klaverit. Pärast isa surma läks Hamleto 1984. aastal teismelisena jazzi õppima Rio de Janeirosse.

Pärast Estácio de Sá ülikooli lõpetamist 1988. aastal sai temast kutseline muusik. Ta mängis selliste Brasiiliasn tuntud muuskutega nagu: Claudia Telles, Marisa Gata Mansa, Tim Maia, Danilo Caymmi, Rosa Passos, Milton Nascimento, Caetano Veloso jt. Ringreisid viisid teda ka Euroopasse: Hispaania, Rootsi, Taani, Venemaa, Prantsusmaa, USA…

Esimene tähelepanu äratanud heliplaat ilmus Hamleto Stamatolt alles 2003. aastal. See oligi “Speed Samba Jazz”, mis defineeris paljude jaoks Hamleto Sambato isikupärase mängustiili. Plaat oli plaadifirma BR Plus esimene väljalase ja tähistas ühtlasi Stamato viljakat koostööd produtsent Paulo Henrique Castanheira’ga.

Pianist naaseb Tallinnasse oma ansambliga, mille koosseisust mitu muusikut on temaga sarnaselt tuttav Jazzkaare publikuga. Ansambel on ennast vahepealsetel aastatel esitlenud nii MIDEM-il kui WOMEX-il on üritanud Euroopa vilkas jazzielus rohkem kanda kinnitada.
2009 ilmus tema ansambli DVD “Gafieira Jazz” ning grupi Euroopa-kontserte korraldav agentuur kinnitab, et brasiillastest sambameistrid sobivad õhustikku kuumaks kütma igasuguse suurusega saalis.

Kontserti “Brasiilia-Kuuba Öö” toetavad: