fbpx
Jaak Lutsoja – Tanel Liiberg
Jaak Lutsoja kuulub vaieldamatult eesti akordionistide eliiti, mängides erinevate stiilide muusikat pop-jazzist klassikalise ja kaasaegse klassikalise muusikani välja, demostreerib ta virtuoosset tehnikat, improviseerimisoskust, pilli väljendusvõimaluste detailipeent valdamist.
Lutsoja esineb solistina ja musitseeb erinevates koosseisudes duost orkestrini. Jaak Lutsoja on olnud ansamblipartner paljudele tuntud eesti muusikutele nagu Meelis Vind, Oleg Pissarenko, Erkki Otsman, Siiri Sisask, Silvi Vrait, Jaak Jürisson, Tõnis Mägi, Hedvig Hanson, Ardo Ran Varres Kammermeeskoor “Revalia“, “Noorkuu“ jt. Alates 2007.aastast esineb ta akordionitrios Henn Rebane-Allan Jakobi – Jaak Lutsoja ja samast aastast toimib huvitav koostöö Norras elava eesti soprani Kersti Ala-Murriga. Jaak Lutsoja on osalenud ka eesti heliloojate Tõnis Kaumanni, Mari Vihmandi, Mirjam Tally jt. teoste ettekannetel. 2010. aasta detsembris valmis Jaak Lutsoja sooloplaat Contrarian Grooving omaloominguliste paladega. Et Jaak Lutsoja kvintetis teeb kaasa ka klarnetist Meelis Vind, siis tuletavad meeldivalt kokku sulavad akordion ja klarnet meelde just selliseid suurepäraseid kooslusi nagu Michel Portal – Richard Galliano või miks mitte ka Gianluigi Trovesi – Gianni Coscia, märgib Ivo Heinloo plaadiarvustuses. Galliano, Piazolla jt. maailma akordionigurud kuuluvad tõepoolest Jaak Lutsoja lemmikutte hulka. Lisaks võib debüütalbumil kuulda india rütme ja prantsuse shansoonile omaseid müsett-valsi viisikäände, Ladina-Ameerika rütme jne. Kõigis neis valdkondades tunneb Jaak Lutsoja end mõnusalt koduselt. Ansamblis ja duos on ta partneriks bassist Tanel Liiberg, kes on tuntud samuti mitmest erinevast ansamblikoosseisust, muuhulgas india mõjudega ansamblist Bombillaz. 

Jaak Lutsoja on õppinud akordionit G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis. Ta on Saue Muusikakooli ja Heino Elleri nim.muusikakooli pop-jazz osakonna akordioniõpetaja.Tihti võib teda kuulda esinemas ka ansambliga „Karavan“.