fbpx

Islandi päeva avasündmus

Pühapäeval, 21. augustil toimub üle Tallinna linna Islandi riigile pühendatud Islandi päev, mille raames astub erinevais kontserdipaikades ning Islandi Väljakul üles mitmeid islandi muusikuid ja ansambleid, avatud on Islandi teemalised näitused, linastub film ning avatud on islandi toiduturg. Islandi päevaga tänab Eesti riik ja välisministeerium Islandi riiki vapruse eest aastal 1991 Eesti taasiseseisvumist esimesena tunnustamast.

Päeva avab jazzibrunch Katusekino terassil, kus esineb mainekas islandi uue generatsiooni helilooja ja pianist Olafur Arnalds koos keelpillikvartetiga. Kontserdile annab lisaväärtust ka toimumispaik südalinna kohal vabas õhus, erilise atmosfääriga kontsert Katusekinos annab avalöögile erakordselt põnevale pühapäevale. Katusekino terrassil on avatud ka kohvik.

Ólafur Arnalds (1986) on Reykjaviki lähistelt pärit islandi multiinstrumentalist ja produtsent, kes alustas oma muusikukarjääri metal-bändide trummarina. 2007. aastal ilmus tema esimene sooloalbum „Eulogy for Evolution“, aasta hiljem EP „Variations of Static“. Gilles Peterson on talle 2008. aastal omistanud tiitli „Best Live Session of 2008“. Varem ka Sigur Rosi soojendajana üles astunud Arnalds viis 2009. aasta aprillis läbi huvitava eksperimendi – ühe nädala jooksul kirjutas ta igal päeva uue teose, need 7 teost seeriast „Found Songs“ laeti koheselt üles Twitterisse ning plaadifirma kodulehele ja tasuta allalaadimise võimalust kasutas 300 000 inimest. Ta on kirjutanud muusika balletile „Dyad 1909“.

2010. aasta aprillis ilmunud albumiga “…and they have escaped the weight of darkness” jätkab Arnalds endale võetud missiooni meelitada pop- ja rokigeneratsiooni muusikafänne elektroonikaga seotud kammermuusika ja delikaatsete klassikaliste arranzeeringute juurde. Plaadi kavaga on ta esinenud Euroopas (30 päeva kestnud tuuri enamik kontserte olid välja müüdud),  tuuritanud korduvalt ka Aasias ja USAs, esitanud sama kava Manchesteris arranzeeringutega orkestrile ning kirjutanud muusika Sam Levinsoni filmile „Another Happy Day“. 16. juulil 2011 alustas ta soolotuuri, kus publiku interaktsioonil on oluline roll.

Katusekino kontserdil esineb ta koos keelpillikvartetiga ning esitlusele tulevad tema heliteosed läbilõikena mitmelt varasemalt albumilt.

Jazzibrunch Olafur Arnaldsiga toimub koostöös MusicCase’i ja Katusekinoga Islandi päeva raames, mille on ellu kutsunud Eesti välisministeerium koostöös Islandi riigiga. Vaata kogu päeva kava www.20.ee/islandipaev. Katusekinos on lisaks jazzibrunchile võimalik sel päeval osa saada ka Sigur Rosi dokfilmist “Heima” – sellega teeb Pöff sissejuhatuse Islandile kui fookusriigile oma järgmise põhifestivali programmis.

Selle kontserdiga alustab Jazzkaar 23. hooaega koos oma heade toetajatega, kelleks on kuldsponsor Elion, Eesti Päevaleht, ametlik majutuspartner Sokos Hotel Viru, ERGO, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet jpt.

Koosseis:
Olafur Arnalds – klahvpillid
Viktor Orri Árnason – viiul
Bjarni Frimann Bjarnason – vioola
Louis Bona – vioola
Karl Johann Bjarnason – tsello